Pomozte ptákům přečkat mrazy, vyrobte jim jednoduchou lojovou kouli

Lojové koule poskytnou ptákům potřebnou výživu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
11. února 2021 11:02 / Pixabay
  9   0
Přituhlo. Je proto nejvyšší čas začít přikrmovat venkovní ptáky. Skvělou výživu jim poskytne lojová koule plná semínek. Nejlépe taková, kterou si vyrobíte doma.

Lůj láká především ptačí druhy, které se na jaře a v létě živí hmyzem – sýkorky, mlynaříky, brhlíky, červenky, strakapoudy a další. Proto byste během zimního přikrmování neměli zapomínat i na něj a vedle dalších semínek a oříšků poskytnout ptákům i lojovou kouli plnou dalších dobrot.

Pozor na síťky

Lojové koule jsou obvykle dostání i v praktických síťkách, které stačí jen zavěsit. Jenomže to může mít jedno úskalí. Pokud prázdnou síťku hned nevyhodíte, může ji odvát vítr, a stát se tak nechtěnou pastí pro celou řadu zvířat, která se do ní snadno mohou zamotat nebo ji i pozřít (například psi), jelikož lůj jim bude lákavě vonět. Proto je určitě lepší si takovou kouli vyrobit a použít na jejich zavěšení ekologičtější materiály.

Plná dobrot

Výroba takové koule není složitá a snadno do ní můžete zapojit i vaše ratolesti. Společně s nimi pak můžete pozorovat a určovat všechny opeřené návštěvníky, kteří k vám zavítají na krmítko. A věřte, že málo jich nebude.

Suroviny 

  • hovězí lůj (vepřový neberte, ptákům nedělá dobře)
  • různá semena (slunečnice, řepka, mák, len, proso, obiloviny, kukuřice, travní semena...)
  • ořechy (nepražené a nesolené)
  • hrozinky, ovesné vločky...
  • borovicové šišky nebo skořápky od kokosového ořechu
  • provázek

Jak na to

Syrový lůj nakrájejte na kostky, vložte do hrnce, mírně podlijte vodou a vyškvařte. Měl by mít světle žlutou barvu, jako přepuštěné máslo. Lůj poté sceďte a nechejte vychladnout, ale do doby, aby byl stále tekutý. Během té doby můžete k šiškám nebo kokosovému ořechu připevnit provázky. Do směsi poté vsypejte semena i oříšky a další přísady, promíchejte a ponořte do ní šišky či ořech. Takto obalené dejte na chvíli odležet a poté hmotu rukama pečlivě vmačkejte tak, aby se všechny ingredience dostaly co nejhlouběji a vešlo se jich tam tak víc. Případně znovu ještě ponořte. Nakonec nechejte vše zcela ztuhnout a poté zavěste na větve stromů nebo vložte do krmítka. Pokud jej doma ještě nemáte, vyrobte si vlastní. Návod, z čeho všeho lze vyrobit jednoduchá krmítka jsme psali zde

Nechutná jim?

Nic si z toho nedělejte, pokud se ptáci z počátku loje ani nedotknou. Obvykle to bývá proto, že jej ještě neznají a může jim chvilku trvat, nežli ho ochutnají. Pak už ale bude mizet opravdu rychle. Semínka uvnitř totiž budou měkčí a lákavější pro ptáky, kteří by jindy s nimi museli v zobácích zápasit.  

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Začíná sezona medvědího česneku. Pozor na záměnu s konvalinkou a ocúnem

Zavřít reklamu