Kapradiny působí v zahradě tajemně. Navíc rostou i tam, kde se jiným rostlinám nedaří

 Zahrada 
07. února 2021 15:57 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kapradiny zkrášlí každou zahradu Depositphotos
Na světě existuje více než 10 tisíc druhů kapradin, jen v ČR roste přes 40 druhů. Některé lze pěstovat jen v teple, dalším se povede i na zahradě. Jde o jednu z nejstarších rostlin na světě, roste zde téměř 200 milionů let a přečkala i ty nejprudší klimatické změny, jaké planetu Zemi zasáhly. Možná i proto dodávají kapradiny každé zahradě punc tajemnosti.

Jsou zvláštní a tajemné. V interiéru je lidé rádi pěstují proto, že jejich listy čistí vzduch, zachycují škodlivé látky a zvyšují vzdušnou vlhkost. Nádherně ale vypadají i venku na zahradě. Jejich velkou výhodou je, že se jim bude dařit i v zapadlých koutech zahrady, kde se jiným rostlinám nedaří. 

Jsou poměrně snadné na údržbu

Kapradiny nejsou nijak extra náročné na údržbu, přesto je třeba dodržet několik pravidel. Většina venkovních druhů například vyžaduje umístit na stanoviště, které je chráněné před větrem a přímými slunečními paprsky. Pokud je ale zasadíte na místo, které bude co nejvíce připomínat jejich přirozené prostředí, odvděčí se vám svou krásou. Pokud máte například na zahradě jehličnaté dřeviny, v jejich podnoží brzy vytvoří bohaté trsy.

Základem je vhodná půda

Kromě toho, že je třeba vybrat kapradině vhodné stanoviště, ideálně v polostínu, zaměřte se také na správnou zeminu. Kapradiny většinou milují humózní a vzdušnou půdu. Vrchní vrstvu země proto obohaťte kompostem nebo listovkou. O tom, jak vyrobit listovku, jsme psali zde.

Ale pozor! Ne všem druhům kapradin vyhovuje kyselá půda. Pokud si pořídíte například sleziníky, netíky či bukovníky, prospěje jim, když naopak do půdy přidáte trochu vápencové drti. Než se tedy pro nějaký konkrétní druh rozhodnete, vyplatí se zjistit si o něm dopředu, jaké podmínky mu zajistit.

Jak poznat, co kapradině schází

Pokud kapradina má vhodné podmínky, bude bujně růst a bude mít krásnou zelenou barvu. Ne vždy ale vypadá kapradina ukázkově. Obvykle vás svým vzhledem upozorňuje na nějaký nedostatek.

  • Bledé a popálené listy bývají obvykle známkou toho, že je kapradina příliš vystavena slunci. Bude potřeba změnit stanoviště nebo kapradinu zastínit třeba pomocí jiných rostlin.
  • Pobledlé až průsvitné listy značí většinou nedostatek živin. I když v přírodě se kapradiny obejdou bez hnojiva, na zahradě jim ho dopřejte tak jednou za dva měsíce. Prospěje jim minerální hnojivo i kompost, záleží na tom, co máte po ruce.
  • Pokud vám kapradina začne vadnout a uhnívat, pravděpodobně za tím stojí přemokření kořenů. Kapradiny sice milují vlhko, ale nejsou to bahenní rostliny, které by si lebedily ve stojaté vodě. Omezte proto zálivku.

Druhy venkovních kapradin

Co se týká výběru venkovních druhů kapradin, je docela velký. Představíme vám alespoň některé z nich.

  • Jelení jazyk – Phyllitis scolopendrium
  • Netík – Adianthum pedatum var. aleuticum
  • Kapraď samec – Dryopteris filix-mas
  • Pérovník pštrosí – Matteucia struthiopteris
  • Podezřeň královská – Osmunda regalis
  • Osladič obecný – Polypodium vulgare ´Cornubiense´
  • Kyvor lékařský – Ceterach officinarum
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte