S výsadbou některých druhů zeleniny začněte už v průběhu března

Přichází jaro a s ním i první práce na zahradě
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Zahrada 
11. března 2021 10:14 / Depositphotos
  7   2
V březnu se začíná příroda pomalu probouzet, proto se vrhněte na první zahradnické práce. Pokud plánujete letos zasadit chutnou zeleninu, můžete začít už během tohoto měsíce. Většina by kvůli výraznému poklesu teplot ještě zmrzla, ale několik z nich to zvládne. Jaké druhy zeleniny zasadit aniž byste se strachovali, že vám zmrznou?

Předtím, než do půdy zasadíte první zeleninu, měli byste si ověřit, zda není promrzlá. Zjistíte to tak, že zajedete rýčem alespoň třicet pět centimetrů hluboko. Pokud zemina podmínku splňuje, měli byste ji důkladně prokypřit. V případě, že je nasáklá vodou, se sázením ještě vydržte několik dní, nechte ji vyschnout. Poté se konečně můžete pustit do práce.

Špenát

O špenát se při výrazném poklesu teplot bát nemusíte. Bohatou úrodu získáte právě tím, že ho zasadíte už na počátku jara. Sklidíte ho před začátkem léta. Jde o ideální dobu, protože kvůli letním vedrům listy předčasně stárnou. Špenát vysejte do hloubky pěti centimetrů. Řádky by od sebe měly být vzdálené v rozmezí 15 až 20 centimetrů.

Řepa

Řepě nevadí chladnější počasí, ale teploty by už neměly klesat pod deset stupňů Celsia. Prospěje jí zejména stanoviště v polostínu, ale neublíží jí ani přímé slunce. Semínka od sebe sázejte zhruba ve vzdálenosti 10 až 15 centimetrů. Řepě se bude dobře dařit v půdě, do které přimícháte draslík.

Mrkev

Mrkev nemusíte sázet pouze na začátku jara, ale je to výhodnější. Když mrkve vysejete v průběhu března, nebudou muset vzdorovat mnoha škůdcům, kteří většinou útočí až trochu později. Zeleninu zasejte do hloubky tří centimetrů.

Hrách

Hrách z vlastní zahrádky chutná mnohem lépe než ten, který koupíte v obchodě. Vysévat ho můžete už na začátku jara, odolá totiž i menším jarním mrazíkům. Nejvíce se mu daří v období, kdy se venkovní teplota vyšplhá zhruba na 18 stupňů Celsia. Nesnáší letní vedra, rychle v nich usychá. Najděte mu stanoviště s polostínem a zasejte ho do hloubky šesti centimetrů.

Salát

Salát můžete sázet zhruba v druhé polovině března. Neprospívají mu přímé sluneční paprsky. Proto raději zvolte stanoviště s polostínem. Vysejte ho do hloubky dvou centimetrů. Vzdálenost mezi jednotlivými saláty by měla dosáhnout 30 centimetrů. Přečtěte si také, jak připravit půdu na jarní výsadbu zeleniny, abyste nepřišli o bohatou úrodu.

Eva Vogelová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Počasí nám přeje. Oslavte státní svátek hezkým výletem

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Bydlení

Bonsaj vytváří pozitivní energii, pro někoho ale naopak negativní. Feng-šuej říká, jak tento strom...

Zavřít reklamu