Podlomy u koní znepříjemňují život zvířeti i jeho majiteli

 Mazlíčci 
17. května 2016 21:26 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podlom označuje kožní onemocnění ve spěnkách koně.  Internet
Podlomy se vyskytují za vlhkého a mokrého počasí. Projevují se zánětlivými změnami na kůži nohou koně (na spěnce). Koně by ve výbězích měli mít k dispozici přístřešek, kde by bylo sucho.

Co jsou to vlastně podlomy


Jde o poměrně frekventovaný problém, který může potkat každého koně. Podlom je zánět kůže způsobený bakteriemi, kterým se daří ve vlhkém prostředí a pronikají do narušené kůže. Daří se jim především v oblasti spěnek a patek. Ty jsou nejvíce vystaveny mokru a blátu ve výběhu. Vniká zánět, kůže mokvá, tvoří se strupy, „cucky“ v srsti, později se tvoří hnis, končetina otéká, hřeje, bolí a kůň začíná kulhat.

Pokud bychom podlom neléčili, zanícená kůže zhrubne, popraská, infikují se hluboké struktury. Může dojít k flegmóně, tvorbě abscesů, trvalému zesílení kůže a k narušení celkového zdravotního stavu koně.

Z hlediska úspěšného vyléčení a nulových komplikací je nejlepší léčebně zasáhnout hned, jakmile se podlom objeví. Ošetření podlomu spočívá v několika krocích:


1. Očistit končetinu od nečistot, především bláta, čili umýt čistou vodou, aby bylo vidět, co se vlastně na noze děje.

2. Často velmi pomůže, pokud ostříháte srst v okolí podlomu; jednak nebude dráždit ránu, jednak lépe uvidíte změny na kůži.

3. Pokud jsou již na noze stroupky, je třeba je změkčit vodou (nebo dezinfekčním roztokem) a opatrně sloupnout tak, aby nedošlo ke krvácení.

4. Po odstranění stroupků nebo v případě, že podlom mokvá, je krvavý či jsou vidět praskliny kůže, je dobré opláchnout postižené místo dezinfekčním roztokem. Vhodná je naředěná Betadina či jiný výrobek obsahující povidon jodid, protože je velmi účinná proti mnoha patogenům a přitom v ředěném stavu nepoškozuje kůži. Možné je použít i roztok chlorhexidinu nebo velmi slaboučký roztok hypermanganu. Toto ošetření lze provádět i několik dní, dokud se stále objevuje mokvání. Dezinfekční roztoky zneškodní případné patogeny v ráně, zároveň nepoškodí kůži, ani „nezavře“ ránu, jako například pudry, masti, pasty apod.

5. Po dezinfekci mohou pomoct i odvary z některých léčivých rostlin, například heřmánku, měsíčku, řapíku, jitrocele. Pomáhají vysušit mokvavou ránu a tlumí zánět.

6. Dezinfekční účinky má i genciánová violeť nebo tzv. Novikov. Především v letních měsících mohou tyto přípravky účinně chránit otevřené rány na spěnce před dotěrnými mouchami – samozřejmě po odstranění stroupků a opláchnutí výše zmíněným dezinfekčním roztokem.

7. Pokud je okolo rány kůže suchá či popraskaná, lze ji opatrně namazat například zinkovou pastou, nebo mastí obsahující měsíček, peruánský balzám, heřmánek. Na samotnou ránu není však dobré nic takového mazat, dokud nevyschne, nepřestane se tvořit strup a rána se nestáhne. Stejně tak není vhodné podlom obvazovat nebo chránit kamašemi; často ho svou přítomností ještě zhorší.

8. Kůň by měl po dobu léčby pobývat v čistém prostředí, mimo bahno, v létě pak i mimo přímé sluneční světlo. Tento bod je v některých případech velmi důležitý a jeho vynechání může změnit léčbu podlomu v nekonečnou noční můru.

9. Během pár dní by se měla kůže zlepšit. Pokud už podlom nemokvá, lze ještě chvíli pokračovat v aplikaci zinkové pasty do úplného zhojení.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve