Jak správně prát? Dobře roztřiďte prádlo a zvolte vhodný program!

 Dům 
16. listopadu 2016 12:34 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Pamatujte na to, že bílé prádlo je potřeba prát zvlášť! www.ouhlucin.cz
Je to každodenní záležitost žen ve všech domácnostech. Vypadá to jednoduše jako facka, ale někdy to končí růžovými ponožkami, vybledlým tričkem, svetrem se žmolky nebo scvrklým spodním prádlem! Jak tedy správně prát, abychom se vyvarovali všech podobných problémů?

Praní není jenom o naházení špinavého prádla do pračky a otočení knoflíku! Je k němu potřeba mnoho činností od výběru vhodných věcí přes samotné praní až po sušení. V každé z nich je potřeba myslet na několik zásad a vyvarovat se chyb, které mohou zničit oblíbené nebo drahé oblečení!

Důležité je dobře roztřídit špinavé prádlo. Mnoho lidí to sice nemá v oblibě, ale rozhodně by se to nemělo zanedbávat! Bílé prádlo je potřeba prát zvlášť. Potom se pere například černé nebo tmavé, a pokud máte i červené nebo růžové a podobné věci, dáte je spolu dohromady. V opačném případě dáváte do pračky barevné! Je dobré zvážit materiál. Jinak se pere balvněné prádlo, vlna nebo jemné spodní prádlo.

Různé barvy

Dalším podstatným krokem je vybrat kvalitní prací prášek. Nepostačí jediný univerzální výrobek. Na bílé prádlo je speciální prášek, další je na barevné. Není vhodné prát barevné prádlo práškem na bílé a opačně! Na černé a tmavé se zase hodí speciální prášek proti blednutí barev. Zapomenout nelze ani na správné dávkování prášku, které je uvedené na obalu.

Pokud se pere méně prádla, je možné ubrat, pokud více, tak přidat stejně jako v případě, když je oblečení hodně špinavé. Optimální je naplnit pračku zhruba z poloviny. Pokud je toho uvnitř moc, vše se pomačká a bude obtížné žehlení.

Jaká teplota?

Velmi důležité je zvolit vhodný program na praní. Není potřeba používat tak vysoké teploty jako v minulosti. Na běžné barevné prádlo, košile nebo trička bez velkého zašpinění postačí teplota 30 stupňů. Prádlo zůstane barevné déle a ušětří se tím energie. Kapesníky a podobné věci je dobré prát na 60 stupňů a jemné prádlo jako svetry není dobré vystavovat vysokým teplotám. Nesmíme zapomenout přidat voňavou aviváž.

Pro sušení je nejlepší pověsit věci venku na čerstvý vzduch. Je však potřeba dát pozor na slunce, aby prádlo nevybledlo. U vlněných věcí a svetrů je lepší prádlo nevěšet, ale položit pouze na vodorovnou plochu. Nyní už bude praní úplně jednoduché!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město