Jak vybrat správnou vanu? Velmi důležitý je materiál. Poradíme, jak se v nich zorientovat

 Dům 
30. října 2018 14:25 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pokud máte rádi delší koupel, vyberte materiál, který udrží dlouho teplou vodu Shutterstock
Ulehnutí do vany po náročném dni bývá pro člověka často úlevou. Na co ale musíte dbát, abyste vybrali správnou vanu? Myslet musíte na tvar, materiál, ale i na největší členy rodiny, domácí mazlíčky nebo na používání přísad!

Nejprve si rozmyslete, k čemu bude vana sloužit. Jiná vana bude pro běžné každodenní koupání, jiná pro relax a jiná také na možné sprchování. Velikost vany se určuje podle toho, jak je velký největší člen rodiny. I pro něj by měla být pohodlná.

Materiál

Pokud máte děti nebo je plánujete, nezapomínejte na to, že ratolesti rády ve vodě dovádějí, takže se může hodit i prostiskluzový povrch nebo materiál, který udrží dlouho teplou vodu. Často se totiž stává, že z teplé vody zůstane po pár okamžicích studená, takže by z toho mohla být nemoc.

Pro starší lidi se hodí vana nejen s protiskluzovým povrchem, ale také s madlem nebo kolmější stěnou, z níž se jim bude lépe vylézat. Pokud máte psa, úplně se nehodí akrylátová vana, kterou může snadno poškrábat.

Jestli používáte rádi bylinky a různé přísady a soli, které znamenají relax, sáhněte po smaltované vaně. Pro relax je vhodnější větší vana z takového materiálu, který udrží teplotu vody. Povrchy ze smaltu také lépe odolají zabarvení z kosmetických a přírodních přísad v koupeli. Dopřát si můžete i doplňky jako hydromasáž nebo perličkovou koupel.

Na trhu najdete velké množství materiálů. Patří mezi ně akrylát, smaltovaná ocel, kámen, dřevo, ale i litý mramor nebo sklo. Dřevo, kámen a mramor jsou spíš designovou záležitostí. S ohledem na cenu je nejžádanější a nejrozšířenější akrylát a smaltovaná ocel.

Kvalitnější i odolnější

Akrylátové vany převažují, jsou levnější a jejich výměna je snadnější. Jejich kvalita ale bývá rozdílná. Důležitá je síla vstupního materiálu, ale i konečné zpracování a kvalita nástřiku, která ovlivňuje pevnost. Při napouštění se rychle zahřívá, udržuje teplo, což je dobře. Vana si dlouhodobě zachovává tvar a povrch je lesklý. Podle způsobu výroby se rozlišuje akrylát extrudovaný a litý, který je kvalitnější i odolnější.

Smaltované vany se vyrábějí lisováním hlubokotažného ocelového plechu. Je to stará klasika. Smalt je tvrdší než akrylát a není snadné ho jen tak poškrábat. Některé takové vany mají záruku i desítky let. Vana ze smaltové oceli je ale křehčí a také odebírá teplo. Pocitově se vana zdá studená.

Rohová i oválná

Vybrat si můžete i rohové vany, které jsou ideální do větší koupelny, protože zaberou více prostoru. Vhodná je i pro koupání ve dvou. Starou klasikou jsou ale obdélníkové vany. Důležité je ploché a široké dno. Rozměr by měl být minimálně 150 centimetrů na délku. Pokud ani takový prostor nemáte, můžete zkusit minivanu s prostorem 120 centimetrů. Zachovaná by ale měla být hloubka 40 centimetrů. O malých koupelnách jsme psali zde.

Do módy se vracejí i oválné vany. Nárokují si ale větší prostor v koupelně, do malé místnosti ji nemůžete dát. Luxus přinesou vany hydromasážní. Také ale počítejte s tím, že si připlatíte, protože vana se zabudovanými masážními trysky stojí více než obyčejná vana.

Témata: koupelna, vana, akrylát, smalt, děti,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Tech

3D tiskárny kovů jsou technologií, která vylepší vesmírné cestování

Zavřít reklamu