Jak vybrat správnou vanu? Velmi důležitý je materiál. Poradíme, jak se v nich zorientovat

Pokud máte rádi delší koupel, vyberte materiál, který udrží dlouho teplou vodu
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dům 
30. října 2018 14:25 / Shutterstock
  0   0
Ulehnutí do vany po náročném dni bývá pro člověka často úlevou. Na co ale musíte dbát, abyste vybrali správnou vanu? Myslet musíte na tvar, materiál, ale i na největší členy rodiny, domácí mazlíčky nebo na používání přísad!

Nejprve si rozmyslete, k čemu bude vana sloužit. Jiná vana bude pro běžné každodenní koupání, jiná pro relax a jiná také na možné sprchování. Velikost vany se určuje podle toho, jak je velký největší člen rodiny. I pro něj by měla být pohodlná.

Materiál

Pokud máte děti nebo je plánujete, nezapomínejte na to, že ratolesti rády ve vodě dovádějí, takže se může hodit i prostiskluzový povrch nebo materiál, který udrží dlouho teplou vodu. Často se totiž stává, že z teplé vody zůstane po pár okamžicích studená, takže by z toho mohla být nemoc.

Pro starší lidi se hodí vana nejen s protiskluzovým povrchem, ale také s madlem nebo kolmější stěnou, z níž se jim bude lépe vylézat. Pokud máte psa, úplně se nehodí akrylátová vana, kterou může snadno poškrábat.

Jestli používáte rádi bylinky a různé přísady a soli, které znamenají relax, sáhněte po smaltované vaně. Pro relax je vhodnější větší vana z takového materiálu, který udrží teplotu vody. Povrchy ze smaltu také lépe odolají zabarvení z kosmetických a přírodních přísad v koupeli. Dopřát si můžete i doplňky jako hydromasáž nebo perličkovou koupel.

Na trhu najdete velké množství materiálů. Patří mezi ně akrylát, smaltovaná ocel, kámen, dřevo, ale i litý mramor nebo sklo. Dřevo, kámen a mramor jsou spíš designovou záležitostí. S ohledem na cenu je nejžádanější a nejrozšířenější akrylát a smaltovaná ocel.

Kvalitnější i odolnější

Akrylátové vany převažují, jsou levnější a jejich výměna je snadnější. Jejich kvalita ale bývá rozdílná. Důležitá je síla vstupního materiálu, ale i konečné zpracování a kvalita nástřiku, která ovlivňuje pevnost. Při napouštění se rychle zahřívá, udržuje teplo, což je dobře. Vana si dlouhodobě zachovává tvar a povrch je lesklý. Podle způsobu výroby se rozlišuje akrylát extrudovaný a litý, který je kvalitnější i odolnější.

Smaltované vany se vyrábějí lisováním hlubokotažného ocelového plechu. Je to stará klasika. Smalt je tvrdší než akrylát a není snadné ho jen tak poškrábat. Některé takové vany mají záruku i desítky let. Vana ze smaltové oceli je ale křehčí a také odebírá teplo. Pocitově se vana zdá studená.

Rohová i oválná

Vybrat si můžete i rohové vany, které jsou ideální do větší koupelny, protože zaberou více prostoru. Vhodná je i pro koupání ve dvou. Starou klasikou jsou ale obdélníkové vany. Důležité je ploché a široké dno. Rozměr by měl být minimálně 150 centimetrů na délku. Pokud ani takový prostor nemáte, můžete zkusit minivanu s prostorem 120 centimetrů. Zachovaná by ale měla být hloubka 40 centimetrů. O malých koupelnách jsme psali zde.

Do módy se vracejí i oválné vany. Nárokují si ale větší prostor v koupelně, do malé místnosti ji nemůžete dát. Luxus přinesou vany hydromasážní. Také ale počítejte s tím, že si připlatíte, protože vana se zabudovanými masážními trysky stojí více než obyčejná vana.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé skvosty Evropy. Nádherné ostrovy, na kterých letos nesmíte chybět

Věda & Vesmír

Nová studie odhaluje známky skryté struktury uvnitř zemského jádra

Bydlení

Život primulí z obchodu nemusí končit jejich odkvetením. Radujte se z nich déle

Zavřít reklamu