Pastva pro oči a úleva pro ruce: Vysaďte si na zahradě vznešený trávník

Všechno co je na zahradě zelená plocha, lidé většinou nazývají trávníkem
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
01. srpna 2019 09:42 / Shutterstock
  0   0
Vysadit si do trávníku plevel je stále oblíbenější úprava zahrad. Myslíte si, že je to hloupost? Vůbec ne. Trávníku s plevelem se dokonce vznešeně říká botanický trávník.

Všechno co je na zahradě zelená plocha, lidé většinou nazývají trávníkem. Mnohdy se s ním trápíme, doséváme, zavlažujeme, provzdušňujeme, ale často to tak nějak stále není ono. Když se pořádně podíváme zblízka, zjistíme, že tráva tam skoro neroste a je jí tam poskrovnu. Máme tam jetelíček, sem tam pampelišku, nějaký ten mech a kdoví co ještě. Pak tu roste něco, co sice vypadá jako tráva, ale botanicky to tráva není. Ale dobře se to udržuje a většinou nám to tak stačí. Tak proč si takovou pestrou zelenou plochu na zahradě nevytvořit cíleně? 

Co je botanický trávník?

Botanický trávník je takový, kde rostou i různé druhy plevele. Takový porost je odolnější a nemusíme se o něj tolik starat jako o trávník, kterému se říká tzv. intenzivní trávník. Což je trávník pravidelně sekaný, pravidelně hnojený, zavlažovaný a časově velmi náročný na údržbu.

Botanický trávník je méně náročný na údržbu a jako bonus navíc kvete. Pokud byste si jej chtěli vytvořit, zasázejte si do pěstěného trávníku plevele. Ideálně rostliny drobnějšího vzrůstu, které se rozmnožují vegetativní cestou, oddenky a kořenovými výběžky. Jsou to mochny, rozrazily popence, rožce, sedmikrásky. Posledně jmenované sice vytěsňují trávu, ale vzhledově trávník zkvalitňují. Naopak nevhodné druhy plevele jsou jitrocel, pcháč, pampelišky a bodláky, které jsou v trávě problémem, protože ji utlačují.

Ideální je plevele vysadit třeba tam, kde se venčil váš pejsek a trávu tak trochu vyhubil. Ale na trávníku mohou vzniknout místa s vypálenou trávou i z jiných důvodů. A například takový jestřábník se zde dobře uchytí a místo tak brzo zaroste jeho oddenky.

Kde plevel získat?

Plevel získáte v přírodě, na louce, v příkopě. Jenom přesadíte a pak zaléváte. Údržba takového trávníku je jednodušší, na jaře ho můžete provzdušnit, pak občas zalít, ale mnohem méně sečete. A on se vám odmění svou pestrostí barev a vůní. Možná pak zjistíte, že ten "anglický" trávník, s kterým se tolik nadřete, je vlastně tak trochu nudný. (Dále čtěte: Vyvarujte se těchto nejčastějších chyb při sekání trávníku).

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s nádherně čistou vodou

Věda & Vesmír

Proč je sluneční koróna teplejší než povrch samotné planety? Mohou za to magnetické vlny

Bydlení

Prorůstající plevel mezi dlažbou nikdo nechce. Odstraňte jej rychle a účinně i s kořeny

Zavřít reklamu