Polévka je grunt... Proč nezapomínat na polévku a kdy ji naopak vynechat?
Polévka může být součástí oběda či samostatným jídlem – vydatnou večeří nebo lehkou přesnídávkou. Dříve se říkalo, že „polévka je grunt a maso je špunt“. Polévka nesměla chybět při žádném, ani sebeprostším obědě. Dnes, kdy si stravování v pracovní dny většinou zjednodušujeme, se na polévky často zapomíná.
I dnes by měla být součástí zdravého a vyváženého jídelníčku, ať už je zeleninová, luštěninová či s masem. A navíc v zimním období dobře zahřeje. Velkou výhodou polévek je rychlá a snadná příprava.
Proč polévky ano?
Některé polévky obsahují spoustu zeleniny různých druhů, a tedy jsou zdrojem vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Prostřednictvím polévek lépe zařadíme do jídelníčku i luštěniny. Navíc nám polévky, zejména v zimě, kdy nebývá pocit žízně výrazný, pomáhají s dodržováním pitného režimu.
Nahradí i hlavní jídlo, ale...
Jako předkrm se lépe hodí vývary. Polévka může být ale i skvělým hlavním jídlem, například večeří. Nedosáhneme toho však pouze polévkami čistě zeleninovými. V takovém případě je třeba přidat i zdroj bílkovin jako je třeba libové maso, vejce nebo sýr.
Při hubnutí
Lidé s nadváhou, kteří drží redukční dietu, aby zhubly, by polévku k obědu jako předkrm jíst neměli a to hlavně ty hutné, zahušťované.
Vhodný je jedině vývar ze zeleniny nebo libového masa. Vývarem s kousky zeleniny zaplníte žaludek a už nebudete mít takové nutkání sníst velké množství hlavního jídla.
Nebudete mít také tak rychle hlad.
Výhodou polévek je i jejich nižší glykemický index, i proto se při hubnutí doporučují. Například čočková polévka má energetickou hodnotu 270 kilojoulů a glykemický index velmi nízký. To znamená, že téměř nezpůsobuje výkyvy cukru v krvi, a vy po ní tak rychle hlad nedostanete.