Vybrat správný průmyslový vysavač je věda

 Dílna 
20. března 2017 20:13 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Před výběrem vysavače si ujasněte, jaké parametry byl měl váš vysněný vysavač mít.  Shutterstock
Průmyslové vysavače jsou ve výrobních závodech nebo při stavebních pracích zkrátka k nezaplacení. Jednoduše a rychle s nimi totiž odstraníte téměř veškeré nečistoty, aniž byste se museli obávat, že přístroj jakkoli poničíte. 

Průmyslový vysavač je díky své konstrukci, použitým materiálům a také díky schopnostem filtrace dost odlišný od běžných komerčních vysavačů. Oproti nim poskytuje nejen podstatně větší účinnost vysávání, ale také zaručuje podstatně větší odolnost a životnost. V podmínkách, kde se tyto stroje nasazují, je to potřeba. Zvláště tam, kde je normální, že se stroje obsluhují kladivem – v ocelárnách, slévárnách či cementárnách. Vysavače si tu také musí umět poradit s nečistotami, na které komerční vysavače určené do kanceláří či hotelů nikdy nenarazí – ocelové špony a podobně. Pro průmyslové provozy je zkrátka třeba volit průmyslový vysavač. V této kategorii je nutné dobře vybírat. I mezi průmyslovými vysavači jsou různě výkonní a odolní pracanti.

Průmyslové vysavače dělíme na podle způsobu využití
- Suché vysavače (použití v suchých prostorech)
- Mokro – suché (s možností vysávat kapaliny)
- Pro odsávání chemikálií – odsávání toxického odpadu

Jemný prach i hrubé nečistoty 

Při výběru průmyslového vysavače je třeba zohlednit, jak často, kde a na co ho budeme používat. K vysávání převážně jemného prachu není třeba zvlášť vysoký výkon, ale žádoucí je velká filtrační plocha. Pro směsi jemného prachu a hrubých částic volte vysavač s mechanickým vstupním odprašovačem (cyklón), který chrání filtr před poškozením.
Vysavače s vysokým výkonem a velkou kapacitou jsou vhodné pro vysávání hrubých nečistot, odlučovací výkon filtru zde není tak důležitý. 

Vysávání kapalin

Většina průmyslových vysavačů se popere také s tekutinami. Pokud požadujete vysávání kapalin nebo bahna, hledejte údaj o mokrém vysávání. Ten zastřešuje téměř výhradně neutrální kapaliny na vodní bázi. Mají-li to být kapaliny s obsahem chemikálií, například čisticí prostředky, doporučujeme výběr přístroje s nádobou z ušlechtilé oceli. Běžné komerční průmyslové vysavače nejsou většinou vhodné pro práci s agresivnějšími médii nebo s oleji. Pro tyto účely je třeba hledat zařízení speciální.

Při výběru vhodného vysavače je nutné brát v potaz druha množství vysávaného materiálu, velikost prachových zrn a také to, zda bude v provozu jen občas nebo zda bude v zápřahu prakticky nepřetržitě. Různé potřeby znamenají i různé parametry. Zatímco v provozech, kde potřebují vysávat těžký materiál z obtížně dostupných míst, musí hledět na dostatečný podtlak, tam, kde jde především o vysávání velkého množství lehkých nečistot, zase spíše než obří podtlak potřebují dostatečně velký průtok vzduchu. Maximální množství odsávaného vzduchu se u průmyslových vysavačů pohybuje od cca 300 m3/h po 8000 m3/h. Maximální podtlak, jaký jsou schopny průmyslové vysavače vyvinout, se pohybuje od 200 mbar po 900 mbar podtlaku (90% vakuum). Důležitá je i doba provozu. „Pokud půjde o vysavač, který bude používán jen nárazově nebo bude v provozu vždy hodinu po ukončení směny, stačí mu turbína s jednofázovým motorem. V případě, že jde o stroj, který musí běžet v nepřetržitém provozu, je nutná turbína s třífázovým motorem, protože jednofázový motor nemá tak dlouhou životnost, aby takový zápřah dlouhodobě zvládl,“ vysvětluje Jiří Rozmahel ze společnosti prodávající a servisující průmyslové vysavače. Důležitá je třeba i propustnost filtru. „Základní propustnost filtrů u našich vysavačů je na úrovni tří mikronů, což jsou nečistoty o hrubosti mouky. Používají se ale i filtry o propustnosti jednoho mikronu – využívají je například sádrokartonáři k odsávání jemného prachu, který vzniká při broušení sádrokartonů,“ podotýká Rozmahel.

Důležité je také, jaký prach se bude odsávat. Nebezpečný prach vzniká při téměř každé pracovní činnosti v průmyslu, stavebnictví i opravárenství. Průmyslové vysavače se dodávají ve třech základních provedeních dle třídy prašnosti. Třída L – nízké riziko pro běžný prach ve stavebnictví. Třída M – střední riziko, použití převážně na nebezpečný prach vznikající při broušení dřeva. Třída H – vysoké riziko nebezpečného, karcinogenního prachu. Samostatnou kategorií je pak azbestový prach.

Univerzální recept na výběr průmyslového vysavače zkrátka neexistuje. Správný model vysavače je kompromis všech důležitých parametrů a ve finále i celkové ceny. Jistě, každý provoz potřebuje jiný model. V papírenské výrobě nepotřebujete žádné vysoké podtlaky, spíše větší průtoky vzduchu, naopak ve slévárně potřebujete spíše vyšší podtlak. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím