Vybrat správný průmyslový vysavač je věda

 Dílna 
20. března 2017 20:13 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Před výběrem vysavače si ujasněte, jaké parametry byl měl váš vysněný vysavač mít.  Shutterstock
Průmyslové vysavače jsou ve výrobních závodech nebo při stavebních pracích zkrátka k nezaplacení. Jednoduše a rychle s nimi totiž odstraníte téměř veškeré nečistoty, aniž byste se museli obávat, že přístroj jakkoli poničíte. 

Průmyslový vysavač je díky své konstrukci, použitým materiálům a také díky schopnostem filtrace dost odlišný od běžných komerčních vysavačů. Oproti nim poskytuje nejen podstatně větší účinnost vysávání, ale také zaručuje podstatně větší odolnost a životnost. V podmínkách, kde se tyto stroje nasazují, je to potřeba. Zvláště tam, kde je normální, že se stroje obsluhují kladivem – v ocelárnách, slévárnách či cementárnách. Vysavače si tu také musí umět poradit s nečistotami, na které komerční vysavače určené do kanceláří či hotelů nikdy nenarazí – ocelové špony a podobně. Pro průmyslové provozy je zkrátka třeba volit průmyslový vysavač. V této kategorii je nutné dobře vybírat. I mezi průmyslovými vysavači jsou různě výkonní a odolní pracanti.

Průmyslové vysavače dělíme na podle způsobu využití
- Suché vysavače (použití v suchých prostorech)
- Mokro – suché (s možností vysávat kapaliny)
- Pro odsávání chemikálií – odsávání toxického odpadu

Jemný prach i hrubé nečistoty 

Při výběru průmyslového vysavače je třeba zohlednit, jak často, kde a na co ho budeme používat. K vysávání převážně jemného prachu není třeba zvlášť vysoký výkon, ale žádoucí je velká filtrační plocha. Pro směsi jemného prachu a hrubých částic volte vysavač s mechanickým vstupním odprašovačem (cyklón), který chrání filtr před poškozením.
Vysavače s vysokým výkonem a velkou kapacitou jsou vhodné pro vysávání hrubých nečistot, odlučovací výkon filtru zde není tak důležitý. 

Vysávání kapalin

Většina průmyslových vysavačů se popere také s tekutinami. Pokud požadujete vysávání kapalin nebo bahna, hledejte údaj o mokrém vysávání. Ten zastřešuje téměř výhradně neutrální kapaliny na vodní bázi. Mají-li to být kapaliny s obsahem chemikálií, například čisticí prostředky, doporučujeme výběr přístroje s nádobou z ušlechtilé oceli. Běžné komerční průmyslové vysavače nejsou většinou vhodné pro práci s agresivnějšími médii nebo s oleji. Pro tyto účely je třeba hledat zařízení speciální.

Při výběru vhodného vysavače je nutné brát v potaz druha množství vysávaného materiálu, velikost prachových zrn a také to, zda bude v provozu jen občas nebo zda bude v zápřahu prakticky nepřetržitě. Různé potřeby znamenají i různé parametry. Zatímco v provozech, kde potřebují vysávat těžký materiál z obtížně dostupných míst, musí hledět na dostatečný podtlak, tam, kde jde především o vysávání velkého množství lehkých nečistot, zase spíše než obří podtlak potřebují dostatečně velký průtok vzduchu. Maximální množství odsávaného vzduchu se u průmyslových vysavačů pohybuje od cca 300 m3/h po 8000 m3/h. Maximální podtlak, jaký jsou schopny průmyslové vysavače vyvinout, se pohybuje od 200 mbar po 900 mbar podtlaku (90% vakuum). Důležitá je i doba provozu. „Pokud půjde o vysavač, který bude používán jen nárazově nebo bude v provozu vždy hodinu po ukončení směny, stačí mu turbína s jednofázovým motorem. V případě, že jde o stroj, který musí běžet v nepřetržitém provozu, je nutná turbína s třífázovým motorem, protože jednofázový motor nemá tak dlouhou životnost, aby takový zápřah dlouhodobě zvládl,“ vysvětluje Jiří Rozmahel ze společnosti prodávající a servisující průmyslové vysavače. Důležitá je třeba i propustnost filtru. „Základní propustnost filtrů u našich vysavačů je na úrovni tří mikronů, což jsou nečistoty o hrubosti mouky. Používají se ale i filtry o propustnosti jednoho mikronu – využívají je například sádrokartonáři k odsávání jemného prachu, který vzniká při broušení sádrokartonů,“ podotýká Rozmahel.

Důležité je také, jaký prach se bude odsávat. Nebezpečný prach vzniká při téměř každé pracovní činnosti v průmyslu, stavebnictví i opravárenství. Průmyslové vysavače se dodávají ve třech základních provedeních dle třídy prašnosti. Třída L – nízké riziko pro běžný prach ve stavebnictví. Třída M – střední riziko, použití převážně na nebezpečný prach vznikající při broušení dřeva. Třída H – vysoké riziko nebezpečného, karcinogenního prachu. Samostatnou kategorií je pak azbestový prach.

Univerzální recept na výběr průmyslového vysavače zkrátka neexistuje. Správný model vysavače je kompromis všech důležitých parametrů a ve finále i celkové ceny. Jistě, každý provoz potřebuje jiný model. V papírenské výrobě nepotřebujete žádné vysoké podtlaky, spíše větší průtoky vzduchu, naopak ve slévárně potřebujete spíše vyšší podtlak. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Domácí kyslíková terapie je snadnou cestou ke zlepšení stavu pleti

Tech

Problémy solárních technologií. Emise z výroby panelů jsou obrovské

Zavřít reklamu