Důležité pomůcky do dílny, které mohou zachránit váš život a ochránit zdraví

Předejděte zbytečným úrazům
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Dílna 
05. prosince 2018 17:18 / Shutterstock
  0   0
Většina úrazů při práci se stane ani ne tak nešikovností a nezkušeností, jako přeceňováním sil a nepoužitím vhodných postupů a ochranných prostředků. Máme důležité informace pro domácí kutily.

Nejen v továrně může dojít k úrazu. Mnoho nepříjemností se přihodí i při domácích činnostech a při naprostém zanedbání elementární ochrany a zdravého selského rozumu.

Častá zranění

Mnohá zranění jsou zaviněna pádem z žebříku. Častá jsou řezná poranění, odřeniny a zhmožděniny. Další kapitolou jsou úrazy elektrickým proudem, kdy se někteří zcela bezhlavě pouští do zásahů na spotřebičích, které jsou pod proudem. Velmi nepříjemným poraněním, které mívá i trvalé následky, je poranění očí. Při některých činnostech může naopak dojít k poškození sluchu. Většina úrazů je docela zbytečná a dá se jim jednoduše předejít.

Pomůcky

Proti řezným poraněním se chráníme zejména rukavicemi a vhodným oblečením. Každý nástroj chce svoje, ale pracovní rukavice jsou nutností. Sice musíte investovat trochu času do jejich nasazení, ale budete mít čistší ruce, jemnější kůži, a hlavně mnoho mechanických poškození rukavice prostě zachytí. Dokonce i úder kladivem do palce v rukavici bude mít o něco menší následky.

Úrazům elektrickým proudem předejdete tak, že se nebudete pouštět do aktivit, které vám nepřísluší. Ale i pokud splňujete všechny náležitosti a smíte na elektrickém zařízení pracovat, potřebujete minimálně jednoduchou zkoušečku, která vám detekuje přítomnost fáze na určitém místě. Máte-li jakoukoli pochybnost, že by dané zařízení mohlo být pod proudem, měli byste si vždy ověřit, že tomu tak není.

Proti většině poranění očí existuje jednoduchý lék v podobě ochranných brýlí. Částečně chrání i brýle dioptrické. Jenže nekryjí celou oblast očí a při určitých činnostech hrozí, že nějaký drobný ostrý předmět může mezerou mezi brýlemi a tváří vletět do oka a způsobit vážné zranění. Proto je fajn mít v domácí dílně brýle, které přiléhají k obličeji a pod které se vejdou třeba i vaše brýle dioptrické.

Docela zvláštní kapitolu tvoří brýle pro sváření elektrickým obloukem. UV záření, které zde vzniká, může poškodit nejen zrak, ale může způsobit i popáleniny na kůži. Řešením rozhodně není pohled stranou či přivření očí. Je třeba mít správnou a funkční ochrannou pomůcku. Více o svařování se můžete dozvědět v článku zde.

Svůj sluch zase můžete chránit jednoduchými sluchátky. U řady činností je opravdu vhodné je mít nasazena. To, co jednou nebo dvakrát nevadí, už napotřetí může zanechat trvalé následky. Své vědí lidé z hlučných provozů, kteří si nedávali na uši pozor a buď trpí hluchotou nebo mají různé jiné potíže se sluchem.

Ještě jiným ochranným prostředkem jsou různé respirátory. Pravidelné dýchání prachu a různých malých částic ze stavebních materiálů se na vašem zdraví též podepíše.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Darkovičky: Zažijte válečné pevnosti na vlastní kůži a výlet zakončete u dobrého piva

Věda & Vesmír

Archeologové objevili unikátní malbu v troskách italských Pompejí

Bydlení

Máte malý byt? Poradíme vám, jak ho opticky lehce zvětšit

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn