Na ramínku nemusí viset jen oblečení. Inspirujte se pěti vtipnými nápady

 Dílna 
24. května 2017 15:58 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Ramínka jsou na světě už mnoho let a dávno nemusejí sloužit jen svému původnímu účelu. Shutterstock
Ramínka mohou být dřevěná, plastová nebo drátěná, ale ať už jsou vyrobena z jakéhokoliv materiálu, obvykle na ně každý z nás věší košile, kalhoty, šaty a další oblečení. Přitom ramínka lze v domácnosti využít i úplně jinak! Uplatníte je v ložnici, kuchyni i na toaletě!

Historii šatních ramínek zatím souhrnně nikdo nezpracoval. S jejich vznikem se ale pojí několik příběhů, ve kterých vystupují královské páry, slavné historické osobnosti i obyčejní lidé. Za tvůrce ramínka tak může být považován například americký prezident Thomas Jefferson. Proslavil se totiž nejen jako autor Deklarace nezávislosti Spojených států (1776), ale také jako vášnivý tvůrce vynálezů. Mezi jeden z nich patřilo i ramínko na kabát. Navíc měl Jefferson ve svém šatníku i otáčecí stroj, který mu umožňoval zavěšovat kabáty a vesty na 48 tyček připevněných k otáčecí tyči.

Podle jiné verze navrhl dřevěné ramínko imitující lidská ramena výrobce čokolády Stanley Fry z Birminghamu, a to v roce 1840 jako svatební dar pro královnu Viktorii a jejího manžela Alberta. Bylo ze dřeva, mělo vatování z ovčí vlny a zlatý háček s iniciály Viktorie a Alberta.

Za vynálezem drátěných ramínek zase stojí zřejmě student inženýrství Christoper Cann z Bostonské univerzity. V roce 1876 si nechal patentovat drátěné ramínko na kabát.

S drátěnými ramínky se ale ve světě více proslavil zaměstnanec továrny Timerlake Wire & Novelty Company Albert Parkhouse. Ten pohotově zareagoval na stížnosti svých kolegů na nedostatek háčků na zavěšování kabátů. Vzal drát, vytvaroval dva ovály, oba konce stočil a udělal z nich háček. Problém svých kolegů takto vyřešil v roce 1903.

Ať už ale vymyslel ramínko kdokoliv, byl to dobrý nápad, protože dnes se už bez něj neobejde téměř nikdo. A že na něj zdaleka nemusíte věšet jen oblečení, vás přesvědčíme ve fotogalerii. Tam zjistíte, že po drobných úpravách na něj můžete věšet plážové žabky i bižuterii, může posloužit pro přehledné uložení kšiltovek a domácí kutil je schopný z ramínek vyrobit i fešný odkapávač na nádobí. A pokud patříte k těm, co si na toaletě rádi přečtou nějaké noviny či časopis, oceníte  určitě i snadnou proměnu ramínka ve věšák na tiskoviny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod