Jak využít volný prostor na zahradě? Postavte pro děti pískoviště
Než se pustíte do samotné stavby pískoviště, najděte pro něj na zahradě vhodné místo. Myslete na to, že dítě na něm bude trávit i několik hodin denně. Proto dejte přednost místu, které je chráněno před sluncem. Nejlepší místo je částečně na slunci a částečně ve stínu. Zároveň ale vyberte takové, kam bez problémů dohlédnete a budete mít nad dětmi dohled.
Jak velké?
Pokud máte vybráno vhodné místo, je na řadě popřemýšlet nad velikostí. V úvahu berte, kolik dětí si na pískovišti bude hrát. Vhodné je, aby dítě mělo dostatek prostoru, ale zase pískoviště nemusí zabrat polovinu zahrady. Velikost proto volte s ohledem na volný prostor na zahradě. Pískoviště můžete postavit na rovné zemi nebo vyhloubit díru. Ideální je druhá možnost, a to z důvodu větší bezpečnosti. Váš potomek se totiž při zdolávání výšky může lehce zranit.
Stavba pískoviště
Nyní přichází na řadu kopání. Jámu vykopejte přibližně 15 centimetrů hlubokou. Dbejte na to, aby dno pískoviště bylo ploché a hladké. Lopatou odstraňte veškeré kořeny a kameny. Spodek vysypte vrstvičkou písku. Dno vyrovnejte a uhlaďte.
Do jámy položte první vrstvu trámů do tvaru čtverce. Ke spojení použijte hřebíky, vruty nebo samořezné šrouby do dřeva. Následně vyložte pískoviště fólií. Zapracujte ji po celém dně a obvodu, aby všechno důkladně zakryla. Fólie umožní, aby z pískoviště odtékala voda a přitom zabrání tomu, aby v něm začal růst plevel. Jak na zahradě vypěstovat magnolii, jsme psali zde.
Nyní přidejte další vrstvu trámů, kterou je potřeba opět spojit k sobě i k prvním položeným trámům. Teď už jen zbývá vyplnit výtvor pískem. K zjištění potřebného množství vynásobte délku, šířku a hloubku v metrech. Výsledné číslo je počet krychlových metrů, které k vyplnění pískoviště potřebujete. Použijte vyčištěný písek, speciálně určený pro děti.
Nezapomeňte pořídit kryt, kterým budete pískoviště zakrývat. Zvířata totiž na písku velmi ráda vykonávají potřebu. Řešením může být pevná plachta.