Postavte hmyzí hotel. Tito malí pomocníci vám ochrání úrodu

 Dílna 
07. května 2019 13:30 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Hmyz je užitečný bojovník proti celé řadě škůdců Depositphotos
Sádroví trpaslíci byli kdysi běžnou ozdobou skoro každé zahrady. Tomu je ale konec. Teď jsou v módě hmyzí domečky. Na rozdíl od trpaslíků jsou nejen hezkou, ale především užitečnou ozdobou. Přilákají hmyz, který vám pomůže s opylováním rostlin, ale také v boji proti škůdcům.

Hmyz je pro zahradu nesmírně důležitý. A nejlepší způsob, jak si jej na svém pozemku udržet, je postavit mu takový malý hotýlek.

Přírodní okrasa

Velkou výhodou hmyzích hotelů je, že k jejich výrobě toho příliš nepotřebujete. Základním stavebním materiálem je dřevo. Z něj si můžete vyrobit konstrukci domu, ale stejně tak vám bohatě postačí kousek klády nebo ztrouchnivělé dřevo. Záleží na vaší zručnosti a také fantazii, zda se pustíte do skutečného minidomečku, anebo ponecháte dřevo v jeho původní podobě.

Důležitá výbava

Do tohoto základu pak vkládáte výplně, které už poslouží jako domov pro různé druhy hmyzu. Použít můžete například provázky, drátky, stébla rákosu, suchou trávu nebo listí, šišky, nalámané větvičky, staré cihly, prázdné makovice, kůru, mech, bukvice, žaludy, sušenou levanduli, sušené jehličí, kartonový papír, plastová brčka, bambus či kamínky. Vhodné jsou i stonky divizny nebo slunečnice. 

Noví podnájemníci

Jakmile máte domek hotový, umístěte jej nejlépe na jižní stranu, kde je dostatek slunečního svitu. Další příbytky pro hmyz můžete ale rozmisťovat na zahradu klidně v průběhu roku. Pak už můžete vyhlížet nové nájemníky. Velmi rády sem zavítají třeba berušky, které jsou neocenitelným pomocníkem při likvidaci mšic a červců. Stejně tak to bude skvělý domov i pro škvory. Ti požírají totiž různé škůdce jako jsou mšice, svilušky, vlnatky a další hmyz. Stejně tak hotel rády navštíví zlatoočka, která se živí tekutinou ze mšic, larev much, housenek a dalších škůdců.

Snadná údržba

Stejně jako každý jiný domeček, i ten pro hmyz potřebuje občasnou údržbu. Tím zamezíte vzniku plísní či usazování parazitů. Každý rok je potřeba jeho náplň vyměnit za novou. Stejně tak pravidelně kontrolujte, zda se vám v hmyzím hotýlku místo vítaných návštěvníků neusadil nějaký nezvaný škůdce. Kromě různých broučků můžete do svých zahrad přilákat také motýly. Jak jim vyrobit krmítko, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině