Přivezli jste si od moře mušle? Nápady, jak je využít, aby vám dělaly radost po celý rok

 Dílna 
20. srpna 2019 12:38 / Marie Popelková
  1
📷
7 fotografií v galerii
Dekorace z mušlí zvládnou i děti Pinterest
Pokud jste strávili dovolenou někde u moře, dost možná jste si domů přivezli jako suvenýr mušličky, které jste našli na mořském dně nebo jen tak na pláži. Jak ale s nimi naložit, abyste je měli stále na očích a dělaly vám radost? Možností je hned několik.

Kdo si jednou vezl domů mušle z moře, moc dobře ví, že hlavní kámen úrazu je jejich nepříjemný odér. Mušle také často na pohled nevypadají tak skvěle, jako když si je draze koupíte někde v obchodě. Naštěstí máme pro vás dobrou zprávu - i v domácích podmínkách mušle zbavíte zápachu a dokážete je i krásně vyčistit.

Na ocet pozor

Než vůbec začnete pomýšlet na to, jaké dekorace z mušliček vytvoříte, je třeba je zbavit nepříjemného odéru a zároveň je nutné mušle perfektně vyčistit. Za silným zápachem obvykle stojí mrtvá tkáň uvnitř ulity či mušle. Na první pohled se může zdát být prázdná, ale hluboko uvnitř může být kousek mrtvého živočicha. Nejlepší způsob, jak se veškerých tkání zbavit, je dát mušle či lastury na pár dní do mraveniště. Mravenci vnitřek ulity perfektně vyčistí. Někdy už jen tímto zápach prakticky zmizí, jindy je dobré ještě mušle vyvařit ve vodě se solí nebo trochou octa. Na ocet ale dejte pozor - ve větším množství by mohl narušit vápenatý povrch mušlí. Někomu se osvědčilo ponořit mušle na pár hodin do slabého roztoku peroxidu vodíku. I ten však může povrch lastur narušit.

Jar a parafín

Pokud chcete zvolit šetrný způsob, ponořte mušle na několik dní do nádoby s vodou, do které přidáte větší množství obyčejného přípravku na mytí nádobí. Zapáchající vodu po pár dnech vylejte a postup opakujte tak dlouho, dokud odér zcela nezmizí. Nejhrubší nárůsty na povrchu odstraňte klidně ocelovým kartáčem, jemnější tvrdým kartáčkem na ruce. Po vyschnutí vyčištěnou mušli natřete parafínovým olejem (koupíte v lékárně), zvýrazníte tím barvy a zabráníte vysychání, které časem způsobuje prasklinky na perleťové vrstvě.

Dekorace z lastur

Vyčištěné mušle a lastury si můžete schovat někam do krabice. Tam na ně ale po čase zapomenete, což je škoda. Lepší je z nich vytvořit nějakou zajímavou dekoraci, která ozdobí váš byt a bude vám tak ještě douho připomínat vaše chvíle strávené u moře. Je dobré, že řadu krásných dekorací zvládnou i méně zdatní lidé a do práce můžete zapojit také děti. Nápadů na dekorace z mušlí je plný internet. My vám přinášíme alespoň pár z nich.

Mořské obrazy

Z mušlí si můžete vytvořit nejrůznější obrázky. Stačí je nalepit podle vaší fantazie třeba na tvrdý karton nebo kus dřeva. Někdo si vytvoří obraz podmořského světa, jiný si z mušlí vytvoří cokoliv jiného. Nalepování mušlí a vytváření kreativních obrázků bude bavit nejen dospělé, ale i děti.

Středomořský květináč

Mušle můžete nalepit i na květináč nebo truhlík. Bude pak vypadat, jako byste si jej přivezli od moře. Navíc tím zkrášlíte i jinak fádní nádobu na vaše rostliny. V květináči polepeném mušlemi se budou nejlépe vyjímat středomořské rostlinky, například různé bylinky či oblíbená voňavá levandule. Květináče můžete vylepšit i pomocí klacíků, jak jsme psali zde.

Sbírka motýlů

Pokud se vám podaří nasbírat větší množství mušliček, které připomínají motýlí křídla, nebojte se z nich vytvořit jedinečnou sbírku motýlů. Na první pohled možná nikoho ani nenapadne, že jde ve skutečnosti o mušle.

Zvonkohra

Mušle lze také navázat na provázky a vytvořit tak krásnou dekoraci na dveře. Když mušličky šikovně navážete, získáte zároveň oblíbenou zvonkohru. Mušličky ve větru vytvářejí jemný cinkavý zvuk a když na chvíli zavřete oči, možná vás cinkot v myšlenkách přenese znovu k moři.

Svícen

Z mušlí můžete vyrobit také rozličné svícny. Stačí do nich dát knot a zalít voskem. Hezky také vypadají mušle ve skleněné nádobě, do které pak zasunete svíčku ve sklenici. Takový svícen vám může zdobit interiér, ale skvěle se bude vyjímat i na stole v zahradě.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...