Jak odnaučit psa skákat na lidi

 Mazlíčci 
07. února 2022 09:51 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dobrý úmysl vašeho psa může být pochopen špatně Depositphotos
Možná, že vám dělá dobře, když vás váš chlupáč přivítá skákáním, ale to, co se líbí vám, nemusí dělat dobře návštěvám. Zvlášť, když se jedná o malé děti. Jak tedy pejska odnaučit tomuto chování?

Samozřejmě, že nejlépe tento zlozvyk odnaučíte psa ve chvíli, kdy je ještě malé štěně. Jde to i u dospělého psa, ale chce to větší dávku trpělivosti a důslednosti. 

Proč psi skáčou

Psi skákáním vyjadřují radost z toho, že vás vidí. Velmi dobře totiž vědí, že si tak získají pozornost. A pokud jde o štěně, tak ten prcek moc dobře ví, že po tomto kroku jej obvykle berete do náruče, což v něm ještě více podpoří myšlenku, že skákáním dosáhnou svého. Jedním z důvodů může být také to, že chce pes doskočit až k vaší tváři a třeba vás olíznout. Samozřejmě, že pokud se jedná o velké plemeno, není takový způsob chování opravdu žádoucí. 

Nastavte mu koleno

Zkuste na psa aplikovat tuto metodu. Při vítání se ke psu sehněte, položte mu ruku na čumák, a to i přes oči, a přidejte pokyn „sedni“. Poté jej hlaďte. Pokud vás poslechne a vítá se s vámi vsedě, odměňte ho pamlskem. Účinnou obranou vůči psímu skákání je nastavíte-li mu koleno. Při výskoku namiřte proti psu koleno a přidejte povel „nesmíš“. Poslechne-li vás, přidejte pochvalu. Jestli neposlechne, pak zkuste další možnost.

Ignorujte to

Jakmile přijdete domů a pes začne skákat, prostě jej ignorujte. Psům tak jasně dáváte najevo, že o něj nejevíte zájem a tím pádem se mu nedostane ani kýžené pozornosti. Klidně s přivítáním počkejte, až se uklidní. Pejsek si tak uvědomí, že vaši pozornost získá až v okamžiku zklidnění.

Dejte mu povel

Může se stát, že pes i přes to, že jste jej odnaučili skákat, se při příchodu větší návštěvy rozruší natolik, že začne opět po všech skákat. V takové situaci zavelte, aby šel na své místo, nebo mu dejte nějaký povel, který jej vytrhne z jeho vzrušení a ve kterém by měl setrvat, například povel "sedni". Ani v tomto případě nezapomeňte uposlechnutí řádně odměnit a přivítejte se se svým pejskem pěkně vsedě a v klidu. To by měli praktikovat všichni členové domácnosti. 

Jak se zachovat venku

Pokud se stane situace, že pes na někoho skočí venku, může to být o něco horší. Nikdy totiž nevíte, jak dotyčný zareaguje. Může upadnout, zakřičet či se zachovat tak, že to psa ještě více zaujme a v obtěžování pokračuje, a může tak někoho i zranit. Proto je důležité psa naučit, že na lidi nemá skákat. Zasáhněte hned ve chvíli, kdy váš pes naznačí vzrušení z cizího člověka. Trhněte vodítkem a dejte mu najevo, že nesmí. Poté se jej snažte zaujmout něčím jiným. Tipy se můžete dočíst zde.

Zdroj: sportovni-kynologie.cz, pethelpful.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít