Při výběru akvária si nechte poradit od odborníka. Ví lépe, na co se zaměřit

 Mazlíčci 
16. března 2017 12:00 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Akvárium s rybičkami vytváří velmi příjemnou atmosféru Shutterstock
Plánujete si pořídit akvárium, ale nikdy předtím jste ho neměli? Nevíte, jaké přesně si koupit, jaké ryby do něj dát a kam ho umístit? Poradíme vám, aby to nedopadlo naprostou katastrofou!

Pokud jste úplný začátečník, zvolte akvárium menších rozměrů. Při údržbě s ním nebude tolik práce. Vhodné je zhruba mezi 50 až 100 litry. Pokud budete chtít mít uvnitř živé rostliny, potom by výška neměla přesáhnout 60 centimetrů, abyste neměli problém s prosvícením až na dno.

Dávejte si pozor na to, ať akvárium neumístíte tam, kde je příliš rušno. Rybky by tak neměly klid, což by je poznamenalo. Není pro ně dobré ani přímé slunce a vedro a nevystavujte je ani cigaretovému kouři. Jinak můžete zvolit jakékoliv místo, abyste se mohli akváriem ve volné chvíli kochat.

Pár stokorun

Nabízí se možnost nechat si nařezat skla a slepit si je, ale pokud s tím nemáže žádnou zkušenost, nic neriskujte a kupte si hotové akvárium u specializovaných prodejců nebo ve velkých obchodech. Koupíte je za pár stokorun, ale jsou i dražší. Tvary jsou různé od obyčejných kostek a kvádrů až po vícehranná akvária.

Umístit ho můžete na stolek, skříň nebo podstavec, ale musí to být něco vodorovného. Je vhodné dát na stolek pod akvárium molitan nebo něco podobného. Na dno dejte výživovou podložku, kterou koupíte v akvaristice. Je to kvůli tomu, že rostliny by mohly mít na počátku málo živin. Na podložku nasypejte hrubší písek o zrnitosti od tří do deseti milimetrů. Je důležité, aby se ke dnu dostal kyslík. Tím se zabrání hnilobě.

Teplá voda

Do akvária nesypejte kameny z vápence, ulity nebo lastury ani barevné hračky, protože by se barva mohla rozpustit ve vodě a být nebezpečná. Vyhněte se i ostrým kamenům. Nezapomeňte dát dovnitř filtraci s topným tělískem a termostatem. Většina rybiček pochází z tropů, a proto musí být teplota vody mezi 24 až 27 stupni Celsia. Potřeba bude i odkalovací zvon a síťka na ryby.

Musíte si uvědomit také to, že v akváriu musíte svítit nejméně polovinu dne. Používejte k tomu světelné trubice s výkonem 0,5 watu na litr vody. Pokud jsou rybičky první, které budete mít, zvolte pro začátek nenáročný chov. Počet dejte podle velikosti akvária. Součet délky všech rybiček v dospělosti by neměl přesáhnout objem akvária v litrech.

Chvíli počkejte

Až bude akvárium hotové, počkejte nejméně týden. Potom přineste rybičky z obchodu a pytlík s nimi položte na čtvrt hodiny na hladinu. Teploty vod se vyrovnají a potom je můžete pustit. Nezapomeňte je krmit, ale nedávejte jim zbytečně moc. S vhodnou stravou vám poradí v akvaristice, kde budete rybičky kupovat.

A jak o akvárium pečovat? U menších jednou týdně, u větších po dvou týdnech až měsíci vyměňte třetinu vody za novou. Po odpuštění vody odsajte ze dna odkalovacím zvonem nečistoty. Vyberte z něj uhynulé listy rostlin a zkontrolujte, jestli se na vnitřních stěnách nepřemnožila řasa, kterou je potřeba odstranit. Potom už si můžete užívat krásného pohledu, který vám akvárko nabízí!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve