10 tipů, jak využít starý chleba
1. Topinky
Skvělé jsou na oleji i nasucho, jen tak s česnekem, s tatarákem či s jinou masovou směsí. Starší chleba lze také obalit ve vajíčku.
2. Chipsy
Chipsy nemusí být nutně z brambor, vyzkoušejte chlebové. Stačí chleba nakrájet na tenké plátky, potřít tukem a opéct. Chleba můžete také rozřezat na kostky. Ve větší míse smíchejte olej, česnek, pepř, kmín, mletou papriku a majoránku. Do této směsi pak dejte nakrájené kostky chleba, promíchejte a rozprostřete na plech. Zapečte v troubě.
3. Krutony
Vylepší polévky i saláty. Pěkně křupají a dodávají pokrmu další rozměr. Nakrájejte chlebové kostičky o hraně 1 cm, trochu pokapte olejem, promíchejte a v jedné vrstvě pečte v troubě asi čtvrt hodiny. Hotové krutony můžete ochutit česnekem či bylinkami a skladovat v uzavíratelné dóze.
4. Strouhanka
Také chlebová strouhanka slibuje slastné křupnutí – a skýtá celou řadu možností. Chlebová strouhanka například výtečně chutná na srnčím hřbetu. Vnitřek staršího chleba opečte na tuku s jalovcem, trochou jehličí a soli. Přidat lze i brusinky nebo jedlé kaštany. Maso pak stačí touto pikantní drobenkou posypat. Chlebová strouhanka výborně chutná i třeba v karbenátcích nebo sekané.
5. Polévky
Starý chleba využijte na polévu. Nakrájejte na kostičky chleba a osmažte jak topinky na sádle, zalijte vodou, přidejte polévkové koření. Nechte topinečky rozvařit a dochuťte podle vašeho gusta. Nakonec dejte zavařit vejce a přidejte rozetřený česnek a majoránku.
Ze starého chleba a rajčat lze připravit i vynikající italskou polévku Pappa Al Pomodoro. Podélně rozpůlená rajčata dejte nařezanou stranou nahoru do zapékací nádoby, posypte nadrobno nasekaným česnekem, osolte, opepřete a pokapejte olejem. V troubě vyhřáté na 200 stupňů pečte asi 20 minut. V hrnci na dvou lžících oleje zpeňte zbylý česnek, přidejte konzervovaná rajčata, 200 ml vody a zvolna vařte asi 15 minut. Chleba nakrájejte na kostky a spolu s bazalkou přidejte do hrnce a dalších 5 až 10 minut vařte. Přidejte pevná rajčata i se šťávou ze zapékací mísy, naložte do misek, ozdobte lístky bazalky a pokapejte olejem.
6. Zahušťování
Starý chleba využijete i k zahušťování a zároveň dochucení polévek a omáček. Například do kysela se chleba hodí dokonce líp než mouka, právě pro svou kyselost. I kulajdě dodá vyzrálý chléb hutnější chuť. Skvělý je i do omáček, třeba do guláše.
7. Salát Panzanella
Základem je čerstvá zelenina, hlavně rajčata, a opečený chleba, nakrájený na kostky. Přidejte spoustu olivového oleje, vinagret a bylinky podle chuti a momentálních zásob.
8. Dalamánky z chleba
Budete potřebovat starší krajíce chleba, droždí, hladkou mouku, sůl a kmín. Krajíce chleba - nejlépe přes noc - rozmočíte ve vodě a potom je rozmixujete. Do směsi přidejte droždí a hladkou mouku, vypracujete těsto, které nechte vykynout. Z těsta udělejte malé dalamánky, které nahoře naříznete nožem a posypete solí s kmínem. V troubě pečete na 180 °C.
9. Chlebová pizza
Chléb obalte v rozšlehaném vajíčku a rozprostřete ho po dně pánve s olejem. Navrch naskládejte nakrájenou slaninu, rajčata, olivy a nastrouhaný sýr, ještě pokapte olejem. Pod zakrytou pokličkou dusíte přibližně 5 minut.
10. Chlebové placky
Chléb nakrájejte na kostky, klidně i s kůrkou, dejte do mísy a zalijte mlékem. Nakrájenou slaninu spolu s cibulkou osmahněte a přidejte do chlebové směsi. Do těsta vmíchejte jedno až dvě vejce. Ochuťte pepřem, majoránkou, česnekem a solí. V podobě placek pak smažte na pánvi.