Na co si dát pozor, abyste se na rybníku při bruslení nepropadli?

Projížďka na ledě v přírodě je zábavná, ale někdy i nebezpečná
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
15. ledna 2018 14:21 / Shutterstock
  0   0
Bruslení patří stejně jako lyžování k oblíbeným zimním radovánkám. Řada z nás nevyhledává zaplněné stadiony při veřejných brusleních, kde se musí mačkat s mnoha lidmi a hlídat si, zda nepřejede dítě, které před vámi upadlo. Láká nás projížďka po zamrzlé vodní ploše v přírodě.

Na co si dát pozor, abyste se na rybníku nepropadli? Základem je dostatečná síla ledu. Odborníci uvádějí, že na zamrzlé vodní plochy v přírodě byste neměli v bruslích vstupovat, pokud led nemá aspoň kolem dvaceti centimetrů. Jeho tloušťku si nejlépe ověříte tak, že na několika místech uděláte díru. Je třeba ale počítat s tím, že síla a kvalita ledu se na různých místech může o několik centimetrů lišit.

Pozor na nebezpečná místa na rybnících

U rybníků je navíc potřeba dávat si pozor na výpustná zařízení a na místa s přítoky, kde led buď není vůbec nebo je jeho tloušťka znatelně nižší než na jiných místech. Nekompaktní bývá také led u břehů. Pozor i na bruslení na zamrzlých řekách. Led na nich může být vymletý zespodu, což shora není vůbec poznat.

Další nástrahou při bruslení na přírodních plochách je možné poškození vašich bruslí. V ledu často zamrzají různé větvičky či větve a v horším případě i kamínky, které vám mohou brusle poškodit. Opatrnost je tak na místě.

Jak se starat o brusle

Ať už na bruslích vyrazíte na zimní stadion nebo na rybník, musíte jim věnovat patřičnou péči, aby vám vydržely. Zde je na závěr několik rad:

  • Brusle dávejte pravidelné brousit do odborného servisu
  • Pro zachování ostrých nožů bruslí se vyvarujte chůzi na bruslích mimo led bez chráničů nožů
  • Brusle po použití omyjte vodou, dokonale otřete a vysušte
  • Nezapomeňte vyjmout vnitřní vložky a vysušit je

I o kolečkové brusle je potřeba pečovat. Pravidelným servisem prodloužíte životnost koleček, ložisek i celých bruslí. Pokud jste milovníky kolečkových bruslí, přečtěte si, jak o ně pečovat, aby vám vaše brusle dobře sloužily a měly dlouhou životnost.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu