Rychlý test, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby
Některé nádobí má na své spodní straně symbol, zda je vhodné do mikrovlnné trouby, či nikoliv. Pokud ne, můžete se o tom přesvědčit sami, aniž byste nádobí jakkoliv ublížili. Naučit to můžete i své děti, pokud již smějí mikrovlnku používat sami.
Rychlý test
Pokud jste si právě zakoupili sadu nádobí a vyhodili krabici, kde bylo jistě uvedené, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby, neklesejte na mysli. Zda se pro ohřev v mikrovlnné troubě hodí, zjistíte jednoduchým a rychlým úkonem. Vložte prázdný talíř, hrnek či misku dovnitř a zapněte ohřev na třicet sekund plného výkonu. Pokud zůstane nádobí studené, nebo jen mírně teplé, můžete si gratulovat. Pokud je naopak horké, v žádném případě jej na ohřev nepoužívejte.
Nádobí po babičce
Zapomenout byste měli také na letité talíře po babičce, které jsou olemované pozlaceným kovem, nebo třeba na nějaký retro hliníkový kousek. Žádný z těchto materiálů se s mikrovlnami nesnese a během pár vteřin začne doslova bouchat, jelikož dochází k elektrickému výboji. Hrozí tak nejen to, že si nového pomocníka zničíte, ale můžete si i sami ublížit.
Co si s mikrovlnkou rozumí
Pro přípravu jídel v mikrovlnné troubě se naopak hodí nádobí z keramiky, silného skla nebo porcelánu, a na závadu není ani jejich různé barevné provedení. Prodejci dnes také nabízejí řadu nádobí, které je určené speciálně pro mikrovlnky. Ve většině případů se jedná o plastové kousky, s nimiž můžete nejen jídlo ohřívat, ale také třeba napařovat. Avšak vždy buďte důslední a požadujte potvrzení, že je nádobí skutečně zdravotně nezávadné a vhodné pro mikrovlnný ohřev.
Jakmile se se svým novým pomocníkem seznámíte, určitě se pustíte do větších kulinářských pokusů, než je jen obyčejné ohřívaní jídla. Mikrovlnná trouba se dá totiž využít mnoha dalšími způsoby.