Poznejte houby, které mají významné léčivé účinky

 Ostatní 
02. srpna 2020 11:20 / Hana Jordánová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Hřib smrkový má protirakovinové účinky Pixabay
Jednou z nejznámějších hub je zřejmě hřib smrkový. Naši předkové jej už dávno používali jako protirakovinový prostředek. Ale hub s léčivými účinky je plný les. Připomeňme si alespoň nejznámější z nich.

Léčivé účinky byly u mnohých hub objeveny teprve nedávno. Pokud tedy chcete žít zdravěji, zařaďte do svého jídelníčku právě houby. Nejen, že jsou chutné, ale mnohé mají léčivé účinky. Široké spektrum léčivých látek obsahují především houby rostoucí na dřevní hmotě.

Hřib smrkový

Setkat se s ním můžeme ve všech druzích lesů, ať už jsou to lesy listnaté, jehličnaté nebo smíšené. Hřib smrkový pozná snad každý z nás, i ten, kdo nehoubaří. Máme tedy téměř stoprocentní jistotu, že nesáhneme vedle a neskončíme na nemocničním lůžku. Extrakty z něj působí pozitivně na střevní sliznici a mají protirakovinové účinky, protože zabraňují množení rakovinových buněk. V kuchyni jsou používány na spoustu způsobů. Můžete si z nich uvařit pravou houbovou polévku, omáčku, anebo je můžete nasušit na zimu. Oblíbené jsou také zamražené, předtím je ale musíte na cibulce podusit a teprve pak zamrazit.

Lesklokorka lesklá

Možná méně známá houba, která však není určená pro přímou konzumaci kvůli její tuhosti. Bohatě vám ale poslouží její vývar. Kromě posilování imunity je ale často užívána také na zvýšení vitality a dobré nálady. Proto také byla v asijských zemích nazývána božskou houbou nesmrtelnosti. Pomáhá při zánětech, nádorových onemocněních, reguluje krevní tlak a léčí také astma. A dokonce vylepšuje stav vaší pokožky.

Ucho Jidášovo

Jidášovo ucho je často používanou ingrediencí hlavně asijské kuchyně. Nemá příliš výraznou chuť ani vůni, a proto se dá přidávat do různých jídel podle vlastní fantazie. Jeho předností je příjemná křupavost. Nejastěji jej nalezneme zejména po dešti na suchých větvích černého bezu. Podporuje imunitu, snižuje cholesterol, krevní srážlivost a peristaltiku střev. 


Hlíva ústřičná

Nejčastěji j najdeme na pultech supermarketů. Postupně se stala velmi oblíbenou a hojně využívanou houbou v kuchyni. Má celou řadu léčivých účinků, o kterých možná ani nevíme. Obsahuje velké množství vitaminu K, D a C, nenasycené mastné kyseliny a aminokyseliny, proteiny a vlákninu. Podporuje trávení, působí na záněty, je protialergenní a hlavně posiluje imunitu. V kuchyni se jako obvykle používá k přípravě nejrůznějších pokrmů, protože je velmi chutná. 

Žampion polní

Spíš než v lese, kde si jej lehce můžeme splést s jedovatým žampionem zápašným, roste také na loukách a okrajích listnatých lesů. Je oblíbenou houbou pro gastronomické použití, protože je, stejně jako hlíva ústřičná, dostupný v supermarketech. Přesto i tato nenápadná houba obsahuje léčivé látky. Především posiluje imunitu. Snižuje tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi, dobře poslouží při kožních onemocněních.

Pozor! Při sběru žampionů si dejte pozor na žampion zápašný, který není jedlý a po požití způsobuje střevní potíže.

Penízovka sametonohá

U notorických houbařů je oblíbená hlavně proto, že je odolná proti počasí. Takže i když vyrazí do lesa v zimě, vrátí se zcela jistě s nějakým úlovkem. Penízovka totiž roste od října do března. Její nepřítomnost v letních měsících bohatě nahradí další oblíbené houbové pochoutky. Nejčastěji ji najdeme na bucích a dubech. Obsahuje velké množství sodíku, železa a vitaminů. Je nasazována především při problémech se slinivkou břišní nebo s cukrovkou, má ale také antibakteriální účinky. Je nenahraditelná při léčbě akné, přispívá také ke zlepšení pleti jako takové.

Vždy však sbírejte pouze houby, které dobře znáte. Při jakýchkoliv pochybnostech se obraťte pro radu na mykologa, anebo je raději vůbec nesbírejte. Jak uchovat houby, si přečtěte zde

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině