Osvědčené tipy, jak se starat o řezané květiny, aby vydržely dlouho krásné

I takové dekorace mohou vydržet mnoho dní
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
30. srpna 2020 08:19 / Depositphotos
  0   0
Daruj květinu, daruješ radost. Nejedna žena by pravdivost tohoto motta potvrdila, jelikož máloco potěší tolik, jako květina věnovaná z lásky či jen tak pro radost. Pokud obdarujete protějšek rostlinou v květináči, péče o ni je poměrně jasná.

Ovšem přemýšleli jste někdy nad tím, jak se správně postarat o řezanou květinu, aby vám vydržela svěží a krásná co nejdéle?

Začíná to ranním řezem

Myslete na to, že správná péče o květinu začíná již okamžikem jejího řezu. To můžete samozřejmě ovlivnit pouze tehdy, chcete-li si do vázy umístit květiny z vaší zahrady. Pokud se pro takovou dekoraci rozhodnete, vyrazte do zahrady hned ráno, kdy má v sobě rostlina nashromážděné živiny a vodu, z nichž může ještě nějakou dobu čerpat.

Původní plocha rychle zasychá

K ruce si vezměte buď ostrý a čistý nůž, případně kvalitní nůžky. Řez udělejte co nejdelší, což rostlině zajistí možnost přijímat vodu, a dbejte také na to, aby byl hladký. Než vložíte květiny do vázy, ještě jednou je seřízněte, neboť původní řezná plocha po několika minutách zasychá.

Mimo nového řezu však dbejte na to, abyste kytici vkládali do vyčištěné a vydezinfikované vázy. V tomto případě se nebojte ji vymýt jakýmkoliv čisticím prostředkem s obsahem chloru, abyste se zbavili případných mikroorganismů. Lepší je také rozhodně volit vázu skleněnou, keramická není dobrým pomocníkem.

Napusťte mírně teplou

Víte-li předem, že budete rostliny do vody dávat, napusťte si ji předem, aby měla možnost několik hodin odstát. Pravidlem je, že by měla být mírně teplá, aby neobsahovala příliš mnoho kyslíku, který u rostlin poškozuje vodivá pletiva.

Těsně před tím, než vložíte květiny do vázy, je zbavte všech listů, které by případně byly ponořené ve vodě. Zamezíte tak rozvoji mikroorganismů, které by přispěly k rychlejšímu zkažení vody a zahnívaní květin. Vodu měňte ideálně každý den a pravidelně také květinám zkracujte stonky. Do vody také doporučujeme nasypat výživu pro řezané květiny, která se prodává v malých sáčcích v každém květinářství. Také díky tomu vám krásné květy vydrží o poznání déle.

A stejnou péči, jakou budete věnovat řezaným květinám ve vaší váze, byste měli směřovat také případně na svou zahradu. Zejména letní období je velkou zatěžkávací zkouškou pro trávníky, které potřebují maximální péči, jak si můžete přečíst v našem článku zde.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Počasí nám přeje. Oslavte státní svátek hezkým výletem

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Bydlení

Bonsaj vytváří pozitivní energii, pro někoho ale naopak negativní. Feng-šuej říká, jak tento strom...

Zavřít reklamu