Čistěte pračku, jinak vám vyprané prádlo zatuchne

 Ostatní 
21. srpna 2020 08:10 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Prádlo je potřeba prát v čisté pračce Depositphotos
K údržbě pračky mnoho lidí nepřistupuje zodpovědně. Jenže nevyčištěná pračka má negativní dopad na prádlo, které v ní perete. Na vině je špína, černá plíseň a vodní kámen. Ty číhají téměř v každé znečištěné pračce. Pokud cítíte zápach z bubnu pračky, bude se již pračka nacházet v pokročilém stádiu znečištění. Hrozí vám, že se zatuchlý zápach brzy pustí i do vašeho prádla.

Mnoho uživatelů začne honem měnit prací prášek a aviváže, jejich množství a zkoušet všemožné přípravky z drogerie. Pokud vám přípravky nezaberou, začnou lidé podezřívat pračku ze špatné funkčnosti nebo stáří. Řešení je velmi jednoduché. Stačí pračku pořádně vyčistit a v jejím čištění pravidelně pokračovat.

Proč vám prádlo zatuchne?

Je několik důvodů, proč se z pračky line zápach:

  • Vaše pračka se nachází na vlhkém místě.
  • Prádlo perete při nízkých teplotách a v takovém případě hrozí, že všechny nečistoty se nespláchnou a do vaší pračky se postupně pouští plíseň.
  • V pračce jste vyprali velkou dávku prádla najednou. To má za následek nedostatek prostoru v pračce na vymáchání.

Kde všude v pračce najdete špínu

Těsnění dvířek u pračky je jedno z nejnáchylnějších míst v pračce. V jeho záhybech se tvoří plíseň. Na vině bývá zachycování vody smíchané se zbytky pracího prášku, aviváže a špíny z prádla. To jsou ideální podmínky pro množení bakterií. Nejúčinnějším řešením je umýt všechny záhyby jednou za měsíc octem. Chemickým prostředkům se raději vyhněte.

Filtr

Najdete jej ve spodní části pod dvířky. Vyndává se šroubováním proti směru hodinových ručiček, připravte si nádobu, která se pod filtr vejde. Po rozšroubování vyteče velké množství vody. Čištění filtru nepodceňujte.

Zásobník na prací prášek a aviváž

Většina zásobníků se dá velmi snadno vyndat a umýt v dřezu nebo umyvadle. Samotným zásobníkem to ale nekončí, podívejte se, co se skrývá pod ním. Vyčistěte vše, kam až se dostanete.

Buben a vana pračky

Jedna z možností je, že část pračky rozeberete a vanu vyčistíte. Druhou možností je použít kyselinu citronovou. Nasypte sáček s kyselinou do zásobníku a zapněte pračku na nejvyšší teplotu. Dodržujte vždy dávku prášku a aviváže. Plýtvání přípravky vede pouze k zanášení neviditelných míst vně bubnu pračky a tvorbě vodního kamene. Ty dokážou snížit životnost pračky. Nejúčinnějším a nejlevnějším bojovníkem je soda a ocet.

Jak na údržbu pračky

Je několik způsobů, jak udržovat pračku čistou, tady máte několik tipů:

  • Jednou za tři měsíce vyčistěte filtr a prostor za ním.
  • Přečtete si návod na pracím prášku, protože každý se hodí na jiný druh tkaniny.
  • Když doperete, nechte pračku i zásobník otevřené.
  • Dvakrát do měsíce perte při teplotě 60 °C.
  • Jednou za čas nalijte do bubnu pračky ocet.
  • Po každém praní setřete vlhkým hadrem těsnicí gumu. Jak zajistit pračku, aby neskákala, čtěte zde.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky