Šetřete planetu a hlavně vaši peněženku. Poradíme vám, jak na to

 Ostatní 
08. října 2020 17:52 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Šetrný přístup šetří nejenom přírodu, ale i vaši peněženku Pixabay
V poslední době čím dál častěji slyšíme o negativním dopadu lidského konání na naši planetu. S rozvojem technologií, které nám usnadňují život, přišla i spousta důsledků, které by budoucím generacím mohly život na této zemi naopak znesnadnit.

Těžko ze dne na den zastavíme globální oteplování nebo zmenšíme ozonovou díru, avšak každý z nás může přispět svou troškou do mlýna a udělat pro naši planetu dobrou věc.

Doba plastová

Plast je materiál, který se v dnešní době těší velké oblibě. Balí se do něj téměř všechny potraviny, oblečení nebo kosmetika. Na jednu stranu je plast výbornou pomůckou, jak uchovat potraviny co nejdéle čerstvé, ale na druhou stranu je v mnoha případech zbytečně nadužíván. Ve všech obchodech dnes máme zdarma k dispozici mikrotenové sáčky. Lidé se naučili dávat do sáčků i potraviny, které mají svůj přirozený obal a nepotřebují žádnou vnější ochranu, jako například banány. Příjemnou alternativou k sáčkům jsou látkové pytlíky a síťky. Ty si můžeme koupit nebo ušít sami doma. Kromě možnosti je opakovaně používat, je jejich velkou výhodou i to, že se dají v případě potřeby vyprat. Pokud už doma nějaké mikrotenové sáčky máme, tak je dobré je znovu na něco využít a vyhnout se jejich vyhazování do koše.

V případě, že jsou již špinavé nebo děravé a musíme je vyhodit, tak alespoň do správného kontejneru. Třídění odpadu je dnes naštěstí pro většinu lidí samozřejmostí, což dokazuje také přibývání kontejnerů na nápojové kartony nebo bioodpad.

Zcela bez odpadu

Pokud se snažíme vytvářet odpadu co nejméně a vést svoji domácnost v takzvaném „zero waste“ duchu, tak můžeme navštívit také bezobalové obchody, do kterých si přineseme vlastní nádoby na potraviny a ty naplníme vším, co nám doma zrovna chybí. K tomuto účelu jsou dobré například zavařovací sklenice nebo skleničky od marmelád a jogurtů. V bezobalových obchodech neseženeme jen suroviny do kuchyně, ale i přírodní kosmetiku a drogerii. Tu si ostatně můžeme vyrobit i doma a často k tomu postačí běžně dostupné ingredience. Jak si vyrobit domací šampon, se můžete podívat zde.

Nenošené oblečení má mnoho využití

Každý z nás najde ve skříni nějaký ten kousek oblečení, který z nejrůznějších důvodů nenosí. Pokud není v úplně dezolátním stavu, tak zde přinášíme několik tipů, jak s ním naložit. Oblečení v dobrém stavu by mohl ocenit někdo jiný, a proto se nebojte ho nabízet dál. To lze uskutečnit za pomoci internetových bazarů, kde máte možnost i měnit kus za kus. V případě, že byste vyřazený kousek rádi věnovali na dobrou věc, můžete jej umístit do některého z charitních kontejnerů v blízkosti vašeho bydliště.

Vyrobte ze starého něco nového

Pro ty, kteří mají rádi kreativitu, se nabízí možnost přetváření starého oblečení do nové podoby. Ze starého ubrusu nebo závěsů si můžete našít prostírání, utěrky nebo kapesníky. Staré silonky a punčochové kalhoty jsou výbornou výplní polštářů. Nebo sešijte kusy starého oblečení dohromady a za chvíli máte hotovou piknikovou deku.

Udržitelné oblečení

Pokud jdete nakupovat nové oblečení, tak volte takové, které je označeno jako „udržitelné“. Toto označení je garancí toho, že při jeho výrobě byly použity metody šetrné k životnímu prostředí. Jeho nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, avšak oblečení s touto certifikací, například Fair Trade, vydrží v šatníku několik let.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Tech

Nový typ solárů je schopný vyrábět energii i v noci

Zavřít reklamu