Zbavte se klíšťat na zahradě. Přinášíme rady, které fungují
Nejde jen o klíšťata, v poslední době se v našich zahradách objevují čím dál tím více komáři, mochničky nebo klochy. Jednak nás tyto velmi nepříjemní paraziti mohou poštípat, ale mohou přenášet i nemoci, jako je na příklad klíšťová encefalitida nebo borelióza.
Sekejte trávu
Platí přímá úměra - čím vyšší trávník na zahradě, tím je riziko větší. Hlavně klíšťata si libují ve vysokém trávníku. Takže pokud trávník posekáme na co nejkratší výšku, znesnadníme parazitům šanci na útok. Nízká tráva je pro ně totiž velmi nehostinným prostředím. Hmyz také potřebuje k životu vlhké prostředí, což jim zajišťují rostliny.
Pokud je ale na zahradě chceme mít, pak je potřeba oddělit trávník a bujnější porost. Určitě pomůže i to, pokud zpevníme přístupové cesty nebo posypeme cestičky kamínky, pískem či větvičkami.
Chemické versus přírodní prostředky
Abychom se nevítaných návštěvníků zbavili, můžeme celou zahradu jednorázově postříkat chemickým postřikem. Fakt je ale takový, že jakmile účinné látky vyprchají, velmi rychle se klíšťata a další hmyz na zahradu zase vrátí. A chcete pobývat na zahradě, která je chemicky ošetřená?
Lepší variantou je proto používání přírodních prostředků, které zůstanou na zahradě déle a nebudou těmto „hostům“ vonět. Pravidelně po celé zahradě můžete rozsypat skořici nebo hřebíček. Okolo míst, kde sedíte, zasaďte rozmarýn, tymián, hřebíček, koriandr, bazalku, citronovou trávu, libeček nebo mátu. Jsou to přirozené repelentní rostliny a hmyz od sebe odpuzují. Pokud je budete mít zasázené blízko zahradního posezení, budete mít klid. Dokonce ani komárům se za vámi nebude příliš chtít. Na vosy si raději vyrobte past.
Repelentní květiny
Krásně vypadají a mohou nám i posloužit. Na zahradě vám je bude každý obdivovat a zároveň se u vás budou všechny návštěvy cítit dobře, protože je nebude obtěžovat hmyz. V tomto směru jsou jedničkami muškáty, které vydávají typické kořeněné aroma. Ještě lépe pak působí jejich příbuzní jako pelargonie velkokvětá a pelargonie vonná. Hmyz ucítí jejich vůni na dálku a bude se jim chtít za každou cenu vyhnout. Zasaďte si i měsíček, aksamitník nebo lichořeřišnici. Ozdobí zahradu a zbaví vás hmyzu.
Hřebíčková repelentní bariéra
Jakmile vás začnou obtěžovat mušky, pavouci, klíšťata či mravenci, připravte jim past. Do misky vložte cca 15 – 20 ks hřebíčků, zalijte vlažnou vodou a nechte vylouhovat. Misku pak položte kousek od vašeho venkovního posezení. Veškerý hmyz, který ucítí vůni hřebíčku, se k vám okamžitě otočí zády. Ovšem pozor – hřebíčky musí být stále ponořené. Vodu je proto nutné doplňovat nebo obměňovat.
Vyrobte si parfém proti hmyzu
Do 100 ml silnějšího alkoholu nakapejte 10 kapek éterického oleje levandule, 10 kapek rozmarýnu a 5 kapek éterického oleje geránium a 5 kapek tea tree. Protřepejte. Nechejte 3 týdny zrát. Denně několikrát lahvičku protřepávejte. Po uzrání přeceďte přes plátno. Pak přelijte do nádoby s rozprašovačem a než půjdete ven, nastříkejte se.