Je nejvyšší čas prořezat stromky. Nevíte jak na to? Zde máte návod

Při práci se stromy a keři buďte nadmíru opatrní
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
11. října 2018 12:30 / Depositphotos
  47   11
Jaro a podzim jsou pro zahrádkáře tím nejnáročnějším obdobím. Zatímco na jaře sázíme a chystáme vše nové, teď musíme zahradu správně zazimovat. A taky se postarat o rostliny a stromy, které naši péči v tomto období potřebují.

Naši pozornost by měly mít v toto období zejména stromy a keře. Ty je nutné prořezat nebo zastřihnout. Je však nutno pamatovat na to, že jde o živé organismy, tudíž i tato péče by měla být prováděna s citem.

Nabírání síly

Aby byly stromy a keře i příští rok krásné a bohaté, potřebují nabrat novou sílu. K tomu jim můžeme dopomoci právě správnou péčí, zejména tedy prostřihem a prořezáním. Právě teď totiž natahují zpět do kořenů potřebnou mízu, je tedy nejvyšší čas. Zaměřit bychom se měli zejména na ovocné stromy a okrasné keře.

Všímejte si detailů

Naší pozornosti by neměly ujít především stromy, které jsou doslova obtěžkány větvemi. Těch starých se musíme bez milosti zbavit. Pryč musí i všechno suché, nemocné či napadené. Dbát musíme i na to, aby měl strom či keř dostatek slunečního svitu. Pokud nemá, musíme mu vhodný prostor vytvořit.

Když to neuděláme, na jaře nevyraší pupeny a strom pak nevykvete. Tedy jednoduše řešeno – musíme se zbavit všeho, co strom obtěžkává. Je třeba, aby se na nové jaro cítil lehce a byl v plné síle. Jen tak nám v příští sezoně dá opět maximum.

Dbejte na správný řez

Musíme pamatovat na to, že strom je živý a mízu do kořenů stále ještě stahuje, takže prořezání je třeba provést opatrně a s citem. Rozhodně i v menším rozsahu než při prořezání jarním. Zastřihávat bychom měli ideálně v místě větvení nebo těsně nad pupenem. Samotný řez pak provedeme v úhlu maximálně 45 stupňů.

Nutno také pamatovat na to, že u řezů větších než tři centimetry je důležité ošetřit postižené místo speciálním přípravkem. To platí u starších stromů. Na mladé musíme být ještě jemnější. Ovšem i zde prořezáváme, aby stromek správně rostl a měl dostatek živin. V každém případě pamatujte na to, že prořezáváme raději méně než více. Kdybychom to totiž přehnali, strom by nemusel přežít zimu. A nezapomeňte i na podzimní hnojení, to je stejně důležité.

Nástroje na řezání

K prořezávání stromů je vhodné použít speciální nástroje, které jsou ke koupi v každém zahradnictví, hobby marketu či specializovaném obchodě pro zahradníky. Zde vám personál jistě poradí s výběrem těch správných nůžek. K dispozici jsou pak i speciální prořezávací pilky. U nůžek i pilek může být ostří jednostranné nebo oboustranné.

Každý z těchto produktů je vhodný pro jiný účel zahradničení. Jestliže však nechcete kupovat tyto speciální zahradnické potřeby, raději si třeba vypůjčete od souseda a časem i tak přemýšlejte o vlastních. Nápady, jako je prořezávání stromů či keřů elektrickou nebo motorovou pilou, nejsou dvakrát moudré. Porost můžete snadno odsoudit k záhubě.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

Věda & Vesmír

Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

Bydlení

Obří kameny dodají zahradám půvab. Stejně jako oblázky nebo zajímavý štěrk

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu