Chystáte se vytvořit si bylinkový záhon? Pak byste měli vědět, které bylinky se k sobě hodí

Každá bylinka má jiiné pěstební nároky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
11. března 2019 15:31 / Depositphotos
  19   0
Bylinkové záhony jsou v oblibě, protože jednak dobře vypadají, ale také se bylinky hodí do kuchyně při vaření a mají i léčivé účinky. Aby vám rostlinky dobře prospívaly, je dobré k sobě sesadit druhy, které mají podobné nároky na pěstování.

Výhodou bylinek je, že když nemáte zahradu, lze je pěstovat i na okně třeba v květináči nebo truhlíku. Každá rosltina ale vyžaduje správné umístění i typ půdy. Existují druhy, které milují suché a slunné místo, ale i takové, kerým se lépe povede ve vlhké půdě a snesou i trochu stínu.

Když si vše dopředu řádně promyslíte a sesadíte k sobě bylinky, které mají identické nároky na pěstování, dočkáte se vydatné sklizně a hlavně se z úrody budete moci radovat delší čas. Vzhledem k tomu, že většina bylinek nepotřebuje moc místa, i na malé ploše můžete vypěstovat poměrně velké množství různých druhů.

Kuchyňské bylinky

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat.

Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží. Nejlepsí bude, když tyto vysadíte do květináče, ať se drží na uzdě. O tom, jak bylinky pěstovat doma na okenním parapetu, jsme psali zde.

Vysadíte-li od každé bylinky více exemplářů, můžete sklízet kontinuálně a rostliny přitom budou mít dostatek času na regeneraci.

Co se týká libečku, pokud se mu daří dobře, roste poměrně intenzivně. Dopřejte mu proto dostatek místa v záhonku (min. ¼ m²).

Středomořské bylinky

Středomořské bylinky jako rozmarýn, tymián, oregáno (dobromysl), yzop, estragon a saturejka milují slunce a suchou, propustnou půdu. Pouze poté rozvinou své aroma nejintenzivněji. Smíchejte tučnou a těžkou půdu se štěrkem a pískem tak, aby nevznikala stojatá voda.

Až na rozmarýn jsou všechny středomořské bylinky spolehlivě zimovzdorné. Chybí-li v zimě sníh, měli byste bylinky chránit přikrytím rounem.

Při stříhání na jaře dbejte na rozdílné formy růstu. Tymián, levandule a rozmarýn se zastříhávají jen zlehka, oregáno lze ostříhat až téměř k zemi.

Bylinková spirála

Pokud máte zahradu, můžete si vytvořit pomocí kamenů takzvanou bylinkovou spirálu. Díky ní můžete i na absolutně nejužším místě pěstovat velké množství různých bylinek s odlišnými nároky. Do horních, suchých částí, které se také rychle vyhřejí od kamenů a zůstávají po dlouhou dobu teplé, zasaďte středomořské bylinky. Čím více půjdete k zemi dolů, tím vlhčí bude půda. Na nejnižším konci se bude nejlépe dařit kuchyňským bylinkám.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Bydlení

Letněné pokojovky nepřenášejte z venku hned do interiéru. Věnujte jim čas, aby se přizpůsobily

Zavřít reklamu