Jak pečovat o živý plot a jaké dřeviny jsou nejoblíbenější?
Na živý plot můžete použít mnoho dřevin. Výběru pak přizpůsobíte i péči. V úvahu připadají opadavé živé ploty, které na podzim ztrácejí listy a na jaře vyraší nové. Mezi oblíbené patří habr, hloh, javor nebo ptačí zob. Vesměs kvetou v květnu a dosahují výšky několika metrů, přičemž za rok vyrostou o pár desítek centimetrů. Rostliny nejsou jedovaté s výjimkou mírně jedovatých plodů ptačího zobu.
Tis i túje
Existují ale i stále zelené listnaté nebo jehličnaté dřeviny. Patří mezi ně třeba šeřík, rododendron, tis, cesmína, túje nebo zimostráz. Musíte si ale dávat pozor, protože zrovna tyto rostliny jsou jedovaté. Není proto vhodné je volit, pokud máte zvědavé dítě, které dává vše do pusy, nebo psa, který spořádá, na co přijde. Stejně jako opadavé dosahují i tyto rostliny výše několika metrů a za jeden rok vyrostou desítky centimetrů.
Důležitou součástí péče o živý plot je stříhání. S ohledem na stáří, stav a druh plotu volte různé techniky. Hlavně v prvních letech živého plotu je stříhání důležité pro podporu růstu a hustotu. I starší keře lze ale správným střihem omladit. Pro stříhání jsou vhodné suché dny bez mrazu se zataženou oblohou.
Udržovací střih
Udržovacím střihem ustřihnete 10 až 15 centimetrů nově narostlých výhonků. Díky tomu se dostane keř do dobré kondice a také tak určíte požadovanou výšku a hustotu živého plotu. Stále zelené živé ploty potřebují vesměs jeden udržovací střih ročně. Opadavé živé ploty musejí mít většinou udržovací střihy dva. Optimální doba je tehdy, když jsou nově narostlé výhonky vyzrálé. Lze je provádět na jaře, ale raději počkejte až na léto. Vhodný je srpen, druhý termín pak někdy na podzim.
Zpětný střih
Mírný zpětný střih zkrátí plodné výhonky asi o dvě třetiny. Odstraní při tom konkureční výhonky a podpoří to nové rašení. U živých plotů ze dřevin pocházejících ze stromů jako javor nebo habr použijte vydatnější zpětný střih minimálně tří čtvrtin výhonků k tomu, abyste první rok co nejvíce podpořili rozvětvený růst. Zpětný střih provádějte maximálně jednou do roka a v zimě. Čím hlouběji půjdete, tím budou větve silnější.
Radikální střih
Sáhnout můžete i po radikálním střihu. Když jsou živé ploty ve špatné kondici nebo řídké, můžete dřevinu sestříhat až na nejsilnější kmen do výšky půl metru. Potom poroste hustěji. Nejlepší dobou je zima, ne však při teplotě pod minut pět stupňů Celsia.
Když jsou na jaře narostlé výhonky vyzrálé, můžete provést udržovací střih. Hodí se pro podporu rašení a hustoty plotu. Pomocí druhého udržovacího letního střihu můžete ještě jednou o prázdninách zlepšit kondici plotu. Mějte ale na paměti, že výraznější zpětné nebo radikální střihy mohou na jaře a v létě ohrozit hnízdící ptáky. Proto je provádějte až v zimě.
Důležitá je i zálivka
Mladé živé ploty je potřeba na jaře a v létě zalévat. Starší ploty mají hluboké kořeny, a proto potřebují vodu navíc jen v období velkého sucha.
U opadavých živých plotů je v pozdní zimě ideální chvíle pro zpětný nebo radikální střih. Dávejte pouze pozor, ať to nečiníte při teplotě minus pět stupňů Celsia. Keře, u kterých jste provedli výrazný střih, hnojte až po novém rašení, aby mohly živiny zpracovat ve svých listech. Rady ke kácení stromů na zahradě jsme psali zde.