Jetel luční pomůže při zánětech, ekzémech i nespavosti
Jetel luční je známý také jako čtyřlístek nebo dětelinka. Lidé ho často hledají u cest nebo na loukách kvůli tomu, aby jim přinesl jako čtyřlístek štěstí, ale také si ho dávají na okrasu do vázy jako luční kvítí kvůli jeho jasným fialovým květům. Mít ho ale můžete jednoduše i na zahradě.
Léčivé účinky
Jetel má ale i léčivé účinky. Působí dezinfekčně, takže se používá například při průjmu nebo při detoxikaci organismu. Pomáhá při zánětech, rýmě, kašli i odkašlávání a zlepšuje činnost střev. Zmírňuje také křeče nebo problémy vyvolané menstruací. Používá se na nespavost.
Jetel luční pomáhá i u návalů horka nebo pocitu nevolnosti. U žen se používá k doplnění estrogenů, jejichž pokles může vést například ke ztrátě pružnosti kůže nebo k tvorbě vrásek. Má blahodárné účinky na kůži, léčí ekzém nebo akné i drobná poranění. Kvůli dezinfekčním účinkům urychluje hojení kůže.
Z jetele si můžete udělat nálev, čaj, ale i pleťovou vodu nebo zábal na kožní problémy. Pokud budete chtít, můžete si udělat i koupel. Právě to může pomoct u ekzémů nebo i k tomu, aby vaše kůže vypadala lépe.
Od května do října
Rostlina vyrůstá do výšky od deseti centimetrů až do jednoho metru. Pod zemí má mohutný kořenový systém. Základem je hlavní kořen, který roste do hloubky až dvou metrů. Z něho vyrůstá listová růžice a z ní lodyhy, které nesou listy. Květenství je hlávkovité a tvořené drobnými květy. Květenství má dva až čtyři centimetry. Doba kvetení je od května do října.
Jetel luční pochází z Evropy a nachází se i v Asii a Africe. V Evropě se začal pěstovat asi v 19. století. V České republice roste skoro ve všech nadmořských výškách. Zajímavostí je, že jetel v minulosti v době hladomoru používali lidé na výrobu kaše nebo chleba. O účincích anýzu jsme psali zde.