Jak správně usušit vlastní květiny na domácí květinový čaj

 Zahrada 
28. října 2020 17:18 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Květinový čaj pijte na krásu a zdraví Depositphotos
Poté, co jste celé léto opečovávali svoje květiny na zahradě, můžete nyní některé z nich sklidit a připravit si z nich domácí květinový čaj.

Pěstování vlastních květin na čaj je mnohem snazší, než byste si nejspíš mysleli. Stačí k tomu pár jednoduchých kroků.

Květinové čaje pro zdraví a krásu

Výroba květinového domácího čaje je takovou potěšující volnočasovou aktivitou, ze které ovšem může vzejít mnohem více. Květinové čaje se totiž pijí pro zdraví a krásu. Proč? Protože okvětní lístky mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a jejich éterické oleje zlepšují pleť a mají zklidňující účinky.

Jak na to

Jediné, co musíte udělat, je sušit své okvětní lístky a máčet je, což znamená vybrat si správné květiny, které budete od začátku za tímto účelem pěstovat. Ne všechny květiny jsou totiž vhodné pro použití v domácím čaji.

Květy chryzantémy, ibišku a heřmánku jsou pro začátek skvělou volbou, navíc okvětní lístky můžete zpracovat i teď na podzim. Pokud se na pěstování čajových květin budete chtít v příští sezoně soustředit, dejte jim vše, co potřebují, tedy správnou půdu a dostatek zahradního prostoru, protože budou muset být zcela zralé, než je sklidíte k použití do čaje.

Sušení a příprava čaje

Jakmile se květiny otevřou, vytrhněte je ze spodní části stonku, aby nedošlo k poškození korunky a okvětních lístků. Jakmile je vytrhnete, ponechte si pouze koruny okvětních lístků a pupenů.

Nyní jsou květiny připravené k vyčištění a ke zpracování. Okvětní lístky jemně otřete trochou vody a nechte je uschnout na bambusové síti nebo vzdušné látce na přímém slunečním světle. Otáčejte je nebo je počechrejte alespoň jednou denně.

Když okvětní lístky zcela vyschnou, uložte je do uzavřené nádoby, ve které je budete mít vždy po ruce pro přípravu domácího květinového čaje. Sušené květiny nikdy při přípravě čaje nemíchejte s jinými rostlinami.

Čaj si tedy připravte jen z květin, které zalévejte méně horkou vodou a květiny v ní louhujte po dobu tří až čtyř minut. Ideální nádobou pro takovou přípravu květinového čaje je skleněná konvice, ve které navíc váš květinový čaj bude krásný na pohled. Dále čtěte: Křen je plný vitaminů. Nezapomeňte jej sklidit a také dobře uskladnit, ať vám dlouho vydrží.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít