Jak naložit s bohatou úrodou jablek, když ji nezvládnete sníst

 Zahrada 
24. října 2020 10:35 / Eva Vogelová
  1
📷
5 fotografií v galerii
Z jablek si sami můžete vyrobit jablečný ocet  Depositphotos
Urodilo se vám letos velké množství jablek, které nebudete schopni sníst ani do jara? Pokud vám dochází i místo ve sklepě, dáme vám několik tipů, jak šťavnaté ovoce využít. Poradíme vám, jak ho zpracovat, aniž byste přišli o vitaminy šťavnatých plodů.

Jablka jsou bohatá na vitamin C a mají protizánětlivé účinky. Každý den byste měli sníst zhruba dvě, aby abyste posílili imunitu. Jablka nemusíte jíst neustále syrová, ale občas si z nich můžete připravit různé dobroty.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je velmi praktický pomocník v domácnosti. Hodí se k dochucování jídel, ale použít ho můžete i při úklidu. Příprava je snadná. Budete k ní potřebovat několik jablek, cukr a vodu. Nejprve si nachystejte větší nádobu a dejte do ní nastrouhaná jablka.

V hrnci převařte zhruba dva litry vody, ve které nechte rozpustit zhruba 200 gramů cukru. Vodou zalijte nastrouhaná jablka i se slupkami. Nádobu zakryjte utěrkou a dejte ji na měsíc do tepla. Každý den ingredience míchejte. Zhruba po měsíci ocet přeceďte a jablečný ocet můžete začít využívat.

Sušené křížaly

Křížaly jsou zdravou pochoutkou. Příprava není nijak náročná. Šťavnaté plody si oloupejte, ale není to bezpodmínečně nutné. Následně je rozřízněte a vyjměte z nich jádřince. Dále jablka nakrájejte na tenké plátky.

Nakonec je vyskládejte na plech na pečicí papír. Sušte je v troubě, kterou nejprve zapněte na 50 stupňů Celsia s pootevřenými dvířky a následně na 70 stupňů Celsia. Poté křížaly nechte vychladnout a schovejte je do uzavřených misek. Skladujte je v chladné a temné místnosti.

Jablečná přesnídávka

Z jablek si můžete udělat vlastní přesnídávku, na které si pochutnají i děti. Nejprve jablka oloupejte, odstraňte z nich jádřince a následně je nakrájejte na menší plátky. Pokud vám nevadí slupka na jablkách, doporučujeme vám, abyste ji neloupali. Obsahuje totiž velké množství vitaminů.

Nachystejte si hrnec, do kterého vložíte zpracovaná jablka. Podlijte je vodou a poduste. Počkejte, až se voda vypaří a zralé ovoce dochuťte skořicí či cukrem podle vašeho uvážení. Nakonec přesnídávku celou rozmixujte. Skladujte ji ve sklenicích. Přečtěte si o tom, jak správně zazimovat muškáty, aby vám krásně kvetly i příští rok.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

K důkladnému úklidu bytu vám může pomoci i sníh. Využijte jeho sílu na maximum

Zavřít reklamu