Babí léto končí, přesuňte domů letněné rostliny. Je ale zapotřebí dodržet aklimatizaci

 Zahrada 
02. listopadu 2020 12:51 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Postarejte se o to, aby vám je zima nezničila Depositphotos
Relativně nízké denní i noční teploty značí, že se babí léto chýlí ke konci. A to je znamení pro ty, kteří dosud takzvaně letnili květiny či rostliny ve venkovních podmínkách, aby je přesunuli domů. Není radno zbytečně otálet, protože hrozí, že se rostliny nevratně poškodí.

Ovšem i v tomto případě se musí postupovat pomalu, jelikož je zapotřebí dodržet aklimatizaci.

Dejte jim čas

V létě si rostliny užívaly tepla, možná i přímého slunce a vyšší venkovní vlhkosti. Aby jim přechod do možná již vytápěného interiéru nezpůsobil šok, měli byste jim dopřát několikadenní aklimatizaci.

Rostliny doma umístěte do nejchladnější místnosti, ovšem s dostatkem denního světla. V rodinných domech se určitě najde místnost, kterou ještě nevytápíte, v bytech to bude složitější. Dá se to vyřešit například tak, že rostlinám necháte pár dnů otevřenou alespoň ventilačku, a to i přes noc.

Zamezte přemokření substrátu

Důležité je také omezit zalévání. V létě jste možná zalévali denně, zemina totiž zejména na slunci rychle vysychala. Nyní se voda v květináčích bude držet o poznání déle. Pokud byste zalévali ve stejných intervalech jako v létě, substrát bude přemokřený a hrozí uhnívání kořenů.

Zalévejte tedy nejdříve, až zemina na povrchu není viditelně nebo na dotek vlhká. Jestliže po zalévání do podmisky proteče voda, vylijte ji, aby v ní rostlina nezůstala stát. To neplatí pouze v případě vodomilných rostlin, jako je například šáchor.

Omezte přísun živin

Rostliny se pomalu připravují na vegetační klid a již nepotřebují tak intenzivní přísun živin jako v létě. Každá má jiné nároky, ale běžným druhům postačí přihnojit jedenkrát měsíčně. Vsadit můžete i na postupně uvolňovaná hnojiva v podobě tyčinek zapichovaných do substrátu. Nepostupujte však přesně podle návodu a použijte například jen poloviční počet tyčinek, než uvádí výrobce (není-li v návodu přímo uvedena část o zimním přihnojování).

Pozor na hmyz

Než rostliny přenesete domů, dobře je zkontrolujte, zda se na nich nedrží drobný hmyz. Může být sice neškodný, nikdo nechce doma farmu broučků. Nezřídka se také stává, že se hmyzáci rozšíří i na další domácí rostliny a pustí se do jejich listů. Zbavit se jich můžete mechanicky, například osprchováním, nebo s použitím speciálních přípravků, s jejichž výběrem vám poradí v květinářství.

Žluté listy nejsou známkou chyby

Po přesunu letněných rostlin do vnitřních prostor se může stát, že jim začne žloutnout listí, nezřídka také bude opadávat, což je časté například u fíkusů. Největší chybou nezkušených pěstitelů pak bývá, že rostliny začnou horlivě zalévat a hnojit v domnění, že jim něco chybí. Ony se zotaví, dejte jim čas. Jinak rostliny před zimou nepotřebují žádnou výraznější péči, i přesazování si nechejte až na jaro. Čtěte také: Kdo se chce těšit z bohatých květů muškátů i v dalších letech, musí je nyní správně zazimovat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná