Je čas začít přikrmovat ptáky. Co jim sypat do krmítka a co naopak v žádném případě
Dokud létá hmyz, mají ptáci prakticky o potravu postaráno. Nicméně s koncem podzimu jeho množství postupně klesá a pro ptáky je stále těžší najít dostatek potravy. Proto je na začátku listopadu ideální čas začít tuto opeřenou drobotinu přikrmovat. Čím jí přilepšit?
Zdravá strava
Ptáci milují všechy druhy ořechů a semínek, obzvláště slunečnici. Po ní by se doslova mohli utlouct. Z netradičních plodů jim můžete nabídnout také konopí, len, mák, proso nebo pšenici, oves či ovesné vločky. Velkým zpestřením pro ně mohou být kousky jablek, hrušek, ale i sušené zahradní i plané plody. Pamatujte, že veškerá strava, kterou budete ptákům nabízet, musí být kvalitní a bez jakýchkoliv náznaků plísně.
Pořádná dávka energie
To, co by na ptačím stole nemělo chybět, je syrový lůj, který jim poskytne velké množství energie a dostatek živin. Lůj můžete zavěsit na větve stromů nebo je vložit do krmítka. Lojové koule můžete koupit již hotové, anebo si je vyrobit sami. Návod, jak na to, jsme psali zde.
Co do krmítka nepatří
Do ptačí stravy nepatří žádné zbytky jídla, a už vůbec ne pečivo. To je plné soli a dalších konzervantů, které mohou ptákům ublížit. Raději jim dejte do krmítka misku s vodou, kterou ptáci potřebují nejenom v létě, ale i přes zimu.
Bezpečné krmítko
Pokud ještě nemáte krmítko, anebo to z loňska dosloužilo a chystáte se koupit nové, dbejte na pár zásad. V první řadě musí být takové, aby chránilo potravu před deštěm a sněhem. Velké oblibě se těší krmítka samonásypná, která dokonale ochrání potravu, a hlavně je nebudete muset každý den doplňovat. Krmítko také umístěte tak, aby se do něj nedostala kočka, která představuje velké nebezpečí po celý rok.