Pokud chcete, aby vám příští rok stromy kvetly a plodily, ochraňte je před zimou

 Zahrada 
06. listopadu 2020 11:26 / Eva Vogelová
  2   0
📷
5 fotografií v galerii
V zimě musíte stromy ochránit před sluncem  Depositphotos
Zima se rychle blíží a vaše zahrada to brzy pocítí. Postarejte se o okrasné a ovocné stromy ještě předtím, než přijdou velké mrazy. Pokud chcete, aby vám příští rok stromy kvetly a plodily, ochraňte je před zimou.

V listopadu je ideální čas zazimovat stromy na zahradě. Ochraňte je před sluncem, mrazem i škůdci, aby se jim dařilo dobře i další rok. Obnáší to hned několik kroků.

Dodejte stromům výživu

Začněte tím, že půdu okolo kořenů stromů dostatečně zryjte a prokypřete. Následovat by mělo hnojení. Jde o velmi důležitý krok. Nedostatek výživy může způsobit, že stromy nedokáží zimě odolávat. V hnojivu by měl být dostatek minerálů. Velmi důležitý je draslík. Nedostatek se projevuje zasycháním spodních okrajů listů.

Následuje opadávání listů ještě předtím, než začne období vegetace. V takovém případě je nutné, abyste strom zásobili draselným hnojivem. Pokud měly vaše stromy letos málo květů a plodů, znamená to, že jim patrně chybí fosfor. V takovém případě na nic nečekejte a dodejte jim speciální hnojivo, kde fosfor dominuje. Stromy by jinak zimu nemusely zvládnout.  

Natřete stromy vápnem

Stromy v zimě musíte ochránit před sluncem. Jde o jednoho z největších nepřátel. Sluneční paprsky ubližují zejména kmenům mladých stromků. Kvůli slunci se kmeny zahřívají a začne v nich proudit míza. Rozdílné denní a noční teploty způsobí mrazové trhliny, kvůli kterým kůra odumře.

Nakonec vám může uhynout i celý strom. Mladé stromky nejsou schopné se vyrovnat s rozdílnými teplotami ve dne a v noci. Stromy můžete ochránit vápnem. Smíchejte ho s vodou a natřete směsí kmeny a silnější větve. Kmeny byste měli natírat vápnem alespoň dvakrát do roka.

Stromy můžete obalit

Nechtějí se vám stromy natírat? V tom případě je můžete obalit třeba ochrannou fólií. Bariérou je ochráníte před sluncem a zároveň i před zvířaty. Pokud nemáte dostatečně oplocenou zahradu, bude lepší, když stromky něčím obalíte. Mohly by k vám zavítat třeba zajíci, kteří by vaše stromy poškodili. Dále čtěte: Krtek není na zahradě vítaným hostem. Poradíme, jak jej vyhnat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu