Rozsviťte si světlovodem!

Světlo jako základní atribut zdravého a komfortního bydlení už nemusí do interiéru přicházet okny nebo být generováno uměle.
 Dům 
24. května 2017 20:49 / Pinterest
  0   0
V mnoha zemích světa jsou světlovody velice populární alternativou k umělému osvětlení. Obliba světlovodů v posledních letech stoupá i u nás.

V mnoha starších i nově stavěných budovách najdete prostory, kam z dispozičních důvodů není možné umístit okna. Týká se to často i nově budovaných a poměrně oblíbených půdních vestaveb, kde sice v okrajových místnostech mohou být střešní okna, avšak do vnitřních už se denní světlo tak snadno nedostane.Pro všechny tyto případy však existuje řešení – světlovody.

Světlovody umožňují přenášení denního světla pomocí odrazů od vysoce reflexního povrchu v přívodném tubusu. Základem světlovodu je pevná zasklená tabule nebo kopule, která bývá zabudována ve střeše domu. Umožňuje pronikání přirozeného denního světla do navazujícího kruhového tubusu. S jehož pomocí dokáže přivést světlo až do vzdálenosti padesáti metrů od střešního vstupu. Právě v tubusu spočívá onen malý zázrak systému, který vám denní světlo doslova vtáhne do domu.

Množství přivedeného světla je přímo úměrné průměru tubusu. Intenzitu světla ze světlovodu ovlivní i orientace jeho střešního vstupu na světové strany, sklon střechy, ale také povětrnostní podmínky a roční období. A rovněž počet kolen tubusu a jeho délka.
Výpočet optimálních rozměrů jednotlivých komponentů systému je vhodné svěřit odborné firmě, zvlášť pokud jde o náročnější a konstrukčně složitější projekt. Zabudování jednoduchého světlovodu s rovným tubusem ovšem lze zvládnout i svépomocí. V každém případě se jedná o zásah do konstrukce střechy a stropu. A to není dobré podceňovat. 

Výběr světlovodů

Při výběru světlovodů je třeba zohledňovat jednak druh tubu a také použitý materiál. Nejlevnější varianty jsou tvořeny flexibilním tubem, který lze libovolně ohýbat, avšak větší množství ohnutí způsobuje menší kvalitu přivedeného světla. Navíc jejich materiál je velmi podobný alobalu a vzhledově připomínají harmoniku. Díky svým vlastnostem si u laické veřejnosti tyto rádoby světlovody vysloužily název šerovody.

Naopak kvalitní světlovody mají tuby z pevné konstrukce, díky němuž je tubus schopen přivádět do místnosti světlo i za oblačného počasí ( přenost tzv. difúzního světla). Tedy je schopen čerpat světelnou energii i z rozptýleného světla, které svítí v podvečerních hodinách nebo zimním období.

Vhodné umístění kopule světlovodu ( nejlépe na jižní stranu fasády) a volba dostatečného průměru s vysokou odrazivostí je zárukou krásně osvíceného interiéru během celého roku.

Výhody světlovodů

  • Do místnosti přivádí přirozené denní světlo.
  • Za ideálních podmínek do místnosti přivedou až 13 x více světla než běžná žárovka.
  • Dovedou světlo až do vzdálenosti 50 metrů.
  • Nízké nároky na údržbu.
  • Pracují zdarma

Nevýhody světlovodů

I světlovody však mají své nevýhody, které se pojí zejména se složitější instalací a nutností pro vedení světla využívat široký tubus. Problémem může být instalace světlovodů v pasivních či nízkoenergetických domech, kvůli velkému zásahu do tepelné izolace střechy. Světlovody také mohou zabírat místo v podkroví.

Nejde také o úplně levnou záležitost. Cena světlovodu závisí na místních podmínkách (délka tubusu) a také na jeho technickém provedení (kvalita odrazné vrstvy, provedení kopule). Orientačně počítejte s cenou okolo 20 000 Kč na jeden světlovod.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Koupání a šnorchlování v cenotech: Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu