LED osvětlení můžete mít i z klasického lustru a lampy. Dokonce s baňkovou skleněnou žárovkou.

 Dílna 
25. listopadu 2014 10:40 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Řeklo by se - obyčejná žárovka. Jenže ona je LED! Voslo
LED technologie má zelenou. Od miniaturních světýlek v páscích na zrcadlo či řetízcích na záclony až po bodová svítidla různých velikostí i světelného výkonu – vše je dnes LED. Jenže co s lustry a lampami se starými závity, které se nám hodí do našeho interiéru, máme je rádi a nechceme je nahrazovat novými?

Klasická skleněná baňková nebo svíčková žárovka prostě do těchto typů svítidel patří, protože design s ní počítal a světově sjednocená norma závitů je pro žárovky připravila.

Dnes už naštěstí výrobcům moderních zdrojů světla tenhle příběh v hlavách sepnul, takže se nemusíme trápit tím, že klasické vakuové žárovky za chvíli nebudou nikde k dostání.

Nápad vyrobit LED světelný zdroj v podobě klasické žárovky si dokonce vysloužil ocenění Best of the Best 2014 v designérské soutěži Red Dot. Aby také ne – pro spotřebitele to byl ten nejlepší krok, jakého se mohli po všech těch spirálách, kuželech či koulích obalených z velké části kovem nebo keramikou či plackách úsporných žárovek dočkat.

Němečtí designéři Markus Winkler a Martin Enenkel se tedy soustředili na vývoj žárovky, která by měla klasické závity E27 nebo E14 použitelné do naprosté většiny lustrů i lamp jakéhokoliv stáří, do nichž tento tvar zkrátka patří. Tyto LED žárovky navíc fungují přímo připojené na 230 V, nepotřebují adaptér a mají příjemné světlo podobné světlu klasických žárovek. Jak je vidět, i taková docela obyčejná věc, jako je skleněná žárovka, může být designově inovativní, když uvnitř skrývá nové technologie.

Designově „úplně obyčejná“ LED žárovka má mnohem delší životnost než klasická, počítá se na dlouhé roky i při každodenním několikerém rozsvícení a zhasnutí a několika hodinách svícení. Spotřeba energie vychází asi 1:6 – tedy 10 W u LED žárovky vydá světlo jako 60 W u staré žárovky.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Dům a zahrada

Nezbavujte se popela z kamen. Rostliny po něm porostou jako divé

Zavřít reklamu