Štěňátko vychovávejte od prvního dne. A nezapomínejte chválit!

 Mazlíčci 
14. listopadu 2014 04:55 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Malé štěňátko je psychicky připraveno na první výcvik již v šesti týdnech. Čím později začneme, tím obtížněji dosáhneme výsledku hdwallpapers.in
Pes roste a dospívá mnohem rychleji než člověk, proto ho musíme vychovávat hned od prvopočátku společného soužití. Nejde jen o čistotnost, v prvních týdnech začínáme i se základním výcvikem. Připadá vám vaše štěně na poslušnost ještě moc malé? Nenechte se zmást. Čím později začnete, tím obtížněji se bude učit.

Známé přísloví říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš, a při výchově štěněte to platí doslova. Pokud chceme prožít dlouhá léta bez nepříjemných komplikací, měli bychom s jeho výchovou začít v okamžiku, kdy překročí práh svého budoucího domova. Základem úspěchu jsou intenzivní pozornost, klid a důslednost. A navíc – psí miminko musíme neustále chválit!

Čistotnost sice patří k přirozeným projevům psa, takže si malou potřebu nechává až na procházku. Malá štěňátka ale tento smysl ještě nemají dostatečně vyvinutý, takže s nějakou tou loužičkou se budeme muset zpočátku smířit. Ještě před příchodem malého pejska do domácnosti je ideální ujasnit si, které místo mu pro vykonávání potřeby vyhradíme. Nejlépe v předsíni či v místech pokrytých podlahovou krytinou, kterou lze snadno udržovat.

Vyhrazené místo pokryjeme papírovými plenami, a když uvidíme, že se pejsek chystá čůrat, co nejrychleji je na ně přeneseme. Pokud už to nestihneme, přizveme štěně k loužičce a před ním ji utřeme plenkou, kterou spolu se štěnětem přeneseme na určené místo se slovy „sem to patří“. Dřív se používaly staré noviny, tiskařská barva však škodí zdraví. Zpočátku venčíme štěně nejlépe každé dvě hodiny – po každém jídle, po hraní, ráno, před spaním… Pokaždé když vykoná venku potřebu, pochválíme je a odměníme pamlskem.

Na jednoduchý prvotní výcvik je štěně psychicky připraveno již od šestého týdne. Začínáme základními povely, jako je sedni, lehni, a přivoláním. Základem úspěchu je štěně vždy pochválit a odměnit pamlskem. Nikdy mu nedáváme pamlsky jen tak, bez konkrétního důvodu, pouze když dobře provede určený povel. Důležité je, aby pejsek vždy příkaz dokončil. Cvičení však nesmí být příliš dlouhé, musí zůstat pro pejska hrou. Jakmile začne ztrácet zájem, výcvik okamžitě ukončíme.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47