Vodní dráček je efektní mazlíček i závazek až na dvacet let

Axolotl působí v akváriu jako poněkud přerostlý originální šperk
 Mazlíčci 
18. listopadu 2014 05:33 / Thinkstock
  0   0
V nabídce zverimexů objevujeme stále častěji zcela neobvyklé domácí mazlíčky, které nám nejen dokážou zpříjemnit život, ale navíc působí jako mimořádně efektní živá dekorace. Jedním z nich je axolotl neboli vodní dráček. I zdánlivě nenáročný obojživelník však potřebuje stálou péči a znamená závazek na hezkých pár let.

Pokud celý život toužíme po akváriu a právě k letošním Vánocům jsme se rozhodli konečně si toto přání splnit, můžeme si do něj pořídit zcela neobvyklého a netradičního „nájemníka“. Axolotl americký, kterému se u nás říká vodní dráček, se řadí mezi zvířátka naprosto originální.

Nebvyklý obojživelník s velmi výraznými žábrami vypadá v akváriu spíš jako výstřední módní doplněk. Většinou je barvy šedé nebo krémové, žábry má růžové, v dospělosti dorůstá až 35 centimetrů a dožívá se až dvaceti let.

Vodní dráček se vyznačuje mimořádnou vlastností – dokáže obnovovat ztracené části těla. To ale rozhodně neznamená, že s ním můžeme zacházet nešetrně. Je totiž zapsán v listině chráněných živočišných druhů, takže bychom se podle toho k němu měli také chovat.

Neobvyklý mazlíček potřebuje k pohodlnému životu alespoň padesátilitrové akvárium, v němž by měla být udržována teplota vody na 20 stupních Celsia. Dno akvária posypte jemným štěrkem. Dráčci si potrpí na velmi pestrou stravu, ochotně zbaští žížaly, patentky, drobné rybky, myší holátka či kousky libového masa. A bohužel i akvarijní rybky, takže pokoušet se o společný chov je předem odsouzeno k nezdaru.

Pokud pomineme pořizovací náklady nového akvária, je vodní dráček k mání „za babku“, zhruba sedmicentimetrové mládě pořídíme zpravidla za pouhých 30 korun. Pohlaví poznáme podle kloaky, která je u samců zduřená. Pokud budeme chtít dráčky množit, budeme jim muset snížit teplotu vody na 12 stupňů Celsia.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Tipy, jak využít přebytečná plata a krabičky od vajec

Zavřít reklamu