Novou podlahu si můžeme i nalít. Umění podlahářských kamenických mistrů, které bylo chloubou drahých činžáků, je už zase "in"

 Dílna 
05. listopadu 2014 04:51 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Litá podlaha může být v nejrůznějších barvách i zdobená Arturo
Podlahové krytiny se proměňují, vyvíjejí – a některé se také vrací. To poslední je případ litých podlah používaných jako finální povrch. Jsou praktické, snadno se udržují, ideální jsou pro podlahové topení. A snadno se i instalují.

Všichni známe z interiérů starých domů terrazzo nebo česky teraco, směs cementu, ušlechtilých kamenných drtí a barviv používaná v kamenické práci k tvorbě povrchů imitujích kámen. Broušené a kartáčované terrazzo je krásnou ukázkou umění podlahářských kamenických mistrů, uplatňovaná hlavně na schodištích, v halách.

Lité stěrkové podlahy se používaly v rodinných domcích a bytech spíše jako podklad pro pokládku dlažby, parket nebo koberce, jejich výhodou totiž je, že vytvoří dokonale rovný povrch, který nepotřebuje žádné další dorovnávání broušením či stěrkováním. Dnes se stěrkové lité podlahy uplatňují stále více i jako finální podlahovina. Díky kvalitním pigmentů je možno ji barvit do nekonečné škály barev a šikovný podlahář s ní dokáže na podlaze vyčarovat skutečně luxusní design. Můžete mít pruhy tón v tónu, kontrastní kruhy nebo třeba jen jemný obrazec „nakreslený“ do jednobarevné plochy. Pokud zvolíte některý z takových luxusních designů do prostoru kuchyně, jídelny, koupelny nebo i do obývacího pokoje, máte o ozdobu na podlaze postaráno. V kombinaci s podlahovým topením se pak obejdete třeba i bez koberců, protože litá podlaha bude zdobit sama o sobě.

Lité podlahy najdete také pod názvem anhydritové, jejich základem je totiž anhydrit neboli síran vápenatý, většinou ovšem ne přírodní, ale uměle vyrobený synteticky nebo termicky. Pokládka této podlahy je rychlá a nijak náročná na zručnost, je ovšem třeba dodržet přesný postup od výrobce směsi a konzultovat vše s topenáři, pokud chcete „zalít“ do podlahy podlahové topení.

Litá podlaha je směs anhydritu, písku a barevných pigmentů, která se rozmíchává vodou. Pro aplikaci musí být ve skutečně řídkém tekutém stavu, aby se uplatnilo to, proč je pokládka tak snadná. Směs se prostě nalije na podlahu, právě proto, že je velmi tekutá, rozlije a vyrovná se povrch do hladké dokonale rovné plochy sám. Podlaha se „nalévá“ hadicí, je třeba materiál zpracovávat rychle, doba zpracovatelnosti je jen asi tři hodiny. Práce je snadná, fyzicky nenáročná, můžete vylít i velké plochy, není třeba myslet na dilatační spáry. Po 24 hodinách už můžete po podlaze chodit, po zhruba pěti dnech snese libovolnou zátěž, je dokonale vytvrdlá, přitom ale pružná, takže na ní nebudou žádné bubliny a nebude praskat.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Způsob, jakým držíte svůj mobil, dokáže prozradit hodně o vaší osobnosti

Zavřít reklamu