Navzdory teplému počasí zima číhá za rohem. Připravme na ni zahradu co nejdřív!

Barevný podzim nás letos hýčká vyššími teplotami. Přesto je nutné co nejrychleji připravit zahradu na zimu, protože zima už číhá za rohem
 Dům 
15. listopadu 2014 05:05 / fanpop.com
  0   0
Letošní listopad si s námi trochu pohrává, počasí stále ještě připomíná spíš počátek října. Nenechme se ale ukolébat, aby nás avizovaný příchod mrazů nezaskočil nepřipravené. V okrasné i zeleninové zahrádce nás přece jen ještě čeká spousta práce.

Jakmile začne teplota klesat pod bod mrazu a objevují se celodenní mlhy, můžeme začít pomalu vyhlížet i první sníh. Velké výkyvy teplot ničí zbytky vegetace, v důsledku nízkých teplot se zastavuje růst kořenů a nastupuje vegetační klid. Spotřeba vody u rostlin je omezena, takže případné srážky, kterých je v tomto roce bohužel zatím pomálu, mají vytvářet zásoby na zimu a jaro. Proto bychom ještě měli důkladně zalít všechny dřeviny i stálezelené rostliny, obzvlášť jehličnany.

Právě listopadové období nejhlubšího vegetačního klidu můžeme využít k přesazování ovocných i okrasných opadavých dřevin, protože teplota půdy v hlubších vrstvách je stále ještě výhodná pro zakořeňování. Nemusíme se obávat, že sazenice zmrznou, i při prvních ranních mrazících půda kořenový bal ochrání.

Z korun stromů odstraníme všechny poškozené plody, případná hnízda housenek, a důkladně pod nimi uklidíme. Všechny pravděpodobné zdroje infekce je bezpodmínečně nutné spálit.

V měsíci posledních sklizní a důkladného úklidu rozvážíme po zahradě kompost a hnůj a přihnojujeme před rytím. Sklizené pozemky ponecháme do jara v hrubé brázdě, lépe tak dokážou využít zimní vláhu. Všechno listí shrabeme a kompostujeme s vápnem.

Napadené části rostlin nekompostujeme, ale spálíme. Příznivci slunéček, která významně pomáhají v boji proti mšicím, nechávají část zdravého listí na hromadě, aby jim vytvořili vhodný prostor pro přezimování. Toto listí ale nesmíme spálit ani na jaře.

Dokončíme nebo zesílíme nastýlání a přikrývání porostů, přihrnování krčků a mělké obrytí stromků a keřů. Citlivější rostliny chráníme před mrazem přenesením do chodby, do chladných místností, studených pařenišť, dočasně do fóliovníku nebo trvale do skleníku. Pokud jsme tak dosud neučinili, vypustíme vodu z rozvodů. Prázdné nádrže a sudy na dešťovku překlopíme, podložíme kameny a případně konzervujeme.

Ve volných sadbách bez oplocení musíme instalovat u mladých stromků ochranu před okusem divokou zvěří, použijeme ochranný obal z plastů anebo alespoň z novin. Na zeleninových záhonech mohou zůstat kadeřávek, růžičková kapusta a přihrnutý pór. Tyto mrazuvzdorné druhy zeleniny budeme sklízet postupně podle potřeby až během zimy.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s nádherně čistou vodou

Věda & Vesmír

Proč je sluneční koróna teplejší než povrch samotné planety? Mohou za to magnetické vlny

Bydlení

Prorůstající plevel mezi dlažbou nikdo nechce. Odstraňte jej rychle a účinně i s kořeny

Zavřít reklamu