Akvárium může ve vašem bytě působit lépe než lék na nervy

 Dům 
09. prosince 2017 17:17 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pohled na rybičky ve vodě prý neskutečně uklidňuje Pixabay
Pohled do akvária, ve kterém v zelenavé vodě proplouvají pestrobarevné rybičky, působí podle odborníků doslova jako balzám na nervy. Někteří to přirovávají k pohledu do plamenů v krbu. Pokud tedy toužíte po tomto spojení s přírodou, poradíme, jak akvárium založit.

Vytvořit si třeba uprostřed obýváku malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami není nic složitého. Založit akvárium zvládne snad každý. Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného akvária, možná najdete odpověď v našem článku zde.

Jestliže už máte doma akvárium, stačí ho nyní správně založit. Z obchodu byste si společně s akváriem měli donést také teploměr, topné tělísko s regulací, hnojivo, biologickou filtraci, zářivku, terasové kameny, test na kontrolu vody, zařízení na přísun CO2, křemenný štěrk, tepelně izolační podložku, minerální půdu na dno, spínací hodiny a hodit se bude také záchytná síťka.

Jak založit akvárium

Nejdříve vyberte místo, kde bude vaše akvárium stát. Měli byste ho mít na očích a v každém případě je nutné, aby stálo na rovném podkladu. Zkontrolovat to můžete pomocí vodováhy.

Půdu a štěrk nesmíte promíchat

Dno pak pokryjte minimálně 2 cm silnou vrstvou minerální půdy. Může to však být i o trochu více. Samotný křemenný štěrk nestačí. Rostliny potřebují minerály, aby se jim dařilo. Půdu na dně nyní pokryjte vrstvou křemenného štěrku (asi 5 cm silnou), aby kořeny dobře držely. Jestliže upravíte štěrkovou vrstvu tak, aby se zezadu směrem dopředu svažovala, vypadá nádržka později větší. Dejte ale velký pozor - obě vrstvy se nesmí promíchat!

Vnitřní dekorace akvária si zvolte podle vlastního uvážení a vkusu. Lze použít například kameny a hrubý křemen (bez obsahu vápence) nebo vytvořit různé úrovně v podobě terasy. Důležitý – nejen pro estetickou úpravu – je také velký dřevěný kořen. Je velmi praktický, protože slouží i jako skvělý úkryt pro rybičky.

Instalace techniky

Nyní nainstalujte do jednoho ze zadních rohů filtrační stanici a topné tělísko s regulací. Tam se pak dobře schovají za velkými vodními rostlinami.

Bez elektrického proudu nic nefunguje. Proto je třeba namontovat elektrické měřicí a regulační přístroje. Jelikož jsou tyto přístroje zodpovědné za zdraví vašich rybiček, měli byste zde postupovat opravdu svědomitě. Dodržujte pokyny výrobce pro připojení příslušného typu přístroje. Jedině tak si můžete být jisti, že je vše nastaveno správně.

Napouštění vody

Pokud je vše nainstalováno, můžete začít akvárko napouštět vodou. Je důležité, abyste nerozvířili písek na dně. Použijte malý trik: Na dno akvária položte plochý talíř a přes něj napouštějte vodu. Neměla by být příliš studená, nejlepší je pokojová teplota.

Je-li akvárium asi do jedné třetiny naplněno, můžete zasadit první rostliny, a sice nejlépe v popředí. Zde se hodí nízké a plošně rostoucí druhy. Pak opět pomalu připouštějte vodu až přibližně do poloviny. V tuto chvíli můžete umístit vyšší rostliny doprostřed akvária. Nakonec doplňte vodu téměř do konečné výšky a zasaďte na pozadí vysoké rostliny. Ty poslouží rovněž k ukrytí přístrojů na zadní straně. O akvarijních rostlinách pro začátečníky se více dočtete v našem článku zde. Nyní stačí jen dolít poslední zbytek vody a elektrické přístroje (samozřejmě podle návodu k obsluze) můžete spustit.

Velké finále

A nyní nainstalujte spínací hodiny. Starají se o to, aby rostliny dostávaly přesně tolik světla, kolik potřebují. To je asi 10 až 12 hodin. Osvědčila se také polední pauza osvětlení v trvání 2 až 4 hodin. Akvarijním rostlinám to prospívá a nežádoucím řasám ne. Nakonec akvárium uzavřete horním krytem.

Jelikož se ekologický systém musí nejprve stabilizovat, doporučují akvaristé asi po týdnu nasadit 3 nebo 4 malé rybičky, které se živí řasami. Po dvou týdnech pak doplňte 5 až 7 malých rybiček a až po přibližně třech týdnech přidejte další druhy. Obsádku rybiček provádějte pomalu, trpělivost se v tomto směru rozhodně vyplatí.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu