Mít jen dvě ruce je vlastně handicap. Většinou ale pomůže vhodný svěrák

Nejčastějším typem svěráku je York, k němuž si můžeme přikoupit i výměnné vložky na čelisti z hliníku, korku, pryže nebo plsti
 Dílna 
24. prosince 2014 03:20 / kovonastroje.cz
  0   0
Kdo z nás při práci v domácí dílně alespoň jednou v životě nezatoužil proměnit se v chobotnici. Mít pouze dvě ruce je zkrátka při řadě prací pořádný handicap. Problém snadno vyřeší kvalitní svěrák, který přidrží opracovávaný materiál mnohem pevněji a stabilněji než živý pomocník. Jen si vybrat ten správný!

Svěrák je tvořen dvojicí čelistí, stahovaných trapézovým šroubem. Je vyroben buď z oceli (zámečnický), nebo ze dřeva (truhlářský). Většinou je pevně připevněn k pracovnímu stolu, truhlářský svěrák je přímo součástí truhlářského ponku.

Takzvané dílenské svěráky se přidělávají napevno pomocí šroubů k pracovnímu stolu. Nejčastěji používaný dílenský svěrák York se vyrábí v rozměrech čelistí 63, 80, 100, 125 a 150 milimetrů. Je přidělán na točnici pomocí šroubů nebo kliček, napevno přidělaná je zadní část a přední se pohybuje směrem k obsluze. Čelisti jsou kaleny a jsou rýhované.

V obchodech je běžně dostupný, navíc se k tomuto typu dají sehnat vložky na čelisti z hliníku, korku, pryže nebo plsti pro uchycení měkkých materiálů. Vložka se ke svěráku přidělá pomocí vlisovaného magnetického pásku.

Druhým nejdostupnějším typem je Kasper, masivní litinový svěrák, dodávaný v rozměrech čelistí 80, 100, 125, 135 a 150 milimetrů. U něj je na pevno přidělaná přední část a pohybuje se zadní část směrem od obsluhy. Samozřejmě má také kalené a rýhované čelisti. Jeho výhodou je velmi dobrá tuhost, nevýhodou špatná dostupnost v obchodech a vyšší cena.

Každý kutil ocení multifunkční svěrák, vybavený pedálem pro bezpečné a rychlé upínání. Napevno má přidělánu přední část a pohybuje se zadní směrem od obsluhy. Je dodáván se 135 milimetrů dlouhými čelistmi.

Součástí dodávky jsou výměnné čelisti – hladká, rýhovaná, prizmatická a měkká hliníková. Čelisti lze snadno a rychle vyměnit bez dodatečného nástroje či stranově vysunout pro upínání tyčí a trubek ve svislé poloze. Navíc lze k němu přikoupit sadu příslušenství pro stříhání, ohranění a ohýbání. Jeho jedinou nevýhodou je, že je vyráběn pouze v jedné velikosti.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Malý ostrov, který nabízí velké dobrodružství. Tady se rozhodně nudit nebudete

Věda & Vesmír

Dříve se hojně jedla zvířata, která bychom dnes na talíři rozhodně mít nechtěli

Bydlení

Podle čeho vybrat správnou velikost přikrývky. Zdá se to být jednoduché, ale má to svá pravidla

Zavřít reklamu