Jaký trezor na cennosti si pořídit a kam ho doma nejlépe umístit

 Dům 
23. listopadu 2018 20:30 / Marie Popelková
  2
📷
5 fotografií v galerii
Trezor lze pořídit za několik tisíc, ale i za desítky tisíc korun Shutterstock
Nejste zrovna zastánce uložení většího finančního obnosu v šuplíku pod oblečením nebo vystavených rodinných cenností a šperků na poličce, a proto uvažujete o koupi trezoru? Při výběru se zaměřte hlavně na to, aby měl platný certifikát podle české normy.

V první řadě si ujasněte, pro jaký účel chcete trezor pořídit. Na trhu následně najdete trezor přesně podle toho, co dovnitř chcete ukládat. Narazit tak můžete na trezory určené k uložení finanční hotovosti, trezory na dokumenty, ohnivzdorné trezory i trezory na zbraně.

Cenové rozpětí

Menší trezor lze pořídit za několik tisíc korun, větší už za desítky tisíc korun. Cena se však neodvíjí jen podle rozměru, ale převážně podle stupně zabezpečení. Pokud máte doma pravidelně drahé cennosti a velkou hotovost, rozhodně si raději připlaťte za bezpečnější trezor. Výběr pouze podle ceny by se vám mohl vymstít.

Trezor si můžete vybrat s různým zámkovým vybavením. Pokud máte paměť na čísla a všechna hesla máte dlouhé roky uložena pouze v hlavě, bude ideální elektronický zámek ovládaný membránovou klávesnicí. Kód je možné nastavit tří až osmimístný.

Typy trezorů a jejich umístění

V případě, že dáváte přednost klíčům, lze pořídit trezor na klíč. Žádnou číselnou kombinaci tedy řešit nemusíte. K trezoru se většinou dodávají dva klíče. Může se však stát, že netoužíte ani po číselné kombinaci, ani po klíči. Zvolit můžete biometrický zámek na otisk prstu. Přijdete, přiložíte prst a za pár vteřin je trezor otevřený. Setkat se však můžete s různými kombinacemi těchto zámků a záleží pouze na vás, jaký upřednostníte. Jak si doma vybudovat tajnou místnost, jsme psali zde

Pokud jste vybrali trezor podle vašich představ, rozhodně nepodceňujte jeho ukotvení. Větší a těžší trezor zloděj sice jen tak neodnese, ale s menším by neměl problém. Pokud se například rozhodnete, že jej schováte do zdi za obraz, rovnou ho tam zazděte. Zvýšíte tím bezpečnost trezoru. Skvělý úkryt poskytne také podlaha. V dnešní době sejf nepozorovaně skryjete pod uvolněnou parketu nebo koberec. Kotvení i zazdění ale vždy raději přenechejte specializované firmě, minimalizujete tím riziko poškození stěny nebo podlahy vzhledem ke hmotnosti trezoru.

Platný certifikát

Ať už si vyberete jakýkoliv typ trezoru a umístíte ho kamkoliv, myslete na to, že musí mít platný certifikát podle české normy ČSN 906012 a evropské normy EN 1143. Takové trezory deklarují konkrétní bezpečnostní třídu a odolání proti vyloupení či živelné pohromě, například podle stupně ohnivzdornosti.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...