Začíná mrznout. Poslední práce na zahradě, které ještě musíte stihnout

Je nejvyšší čas zahradu definitivně zazimovat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
19. listopadu 2018 08:06 / Pixabay
  0   0
Předpověď meteorologů je neúprosná. Konec krásného podzimu je tu a zima se hlásí o slovo. Tedy nejvyšší čas sklidit ze zahrady všechno, co tam nepatří. A taky zazimovat, co jsme ještě nestihli.

Pokud to nezvládnete tento týden, pak počítejte s tím, že zbytek neposbíraných či nezazimovaných plodin pomrzne. Ranní mrazíky se sice objevují už delší čas, ale od teď už by mělo začít mrznout i přes den.

Zazimování keřů

Ne všechny keře si na zimu žádají, aby byly přikryty nebo schovány do teplejší místnosti. Některé keře i křoví, které není nutno stříhat, nechejte v klidu venku i přes zimu a nedělejte si s nimi starosti. Nemusíte se obávat, že by byly na jaře zničené. Pozor však v případě rakytníku. Tomu by bylo vhodné ještě v tento čas dopřát alespoň drobnou výživnou zálivku. Poslední v letošním roce.

Květiny na balkoně

Stejně jako u keřů, tak i u květin platí, že některé mráz zvládnou naprosto v pohodě. Jiné to však může fatálně poznamenat. Ty, které je nutno zazimovat, co nejdříve vezměte domů. Buď do chodby, v případě, že jim stačí jen zákryt a místo bez mrazu. Nebo rovnou do pokoje, jde-li o citlivější rostliny. Většina z nich však bez problémů přezimuje při teplotě okolo pěti stupňů Celsia. Náhlý přechod do vytopené místnosti by jim mohl navodit šok.

Nejvyšší čas k rytí

Pokud jste se ještě nepustili do rytí záhonů, pak se do toho pusťte nejpozději o tomto víkendu. Později už bude zem promrzlá a nebude to možné. Máte-li možnost, sežeňte si i kravský nebo koňský hnůj a zasypte jím záhon. Následně pochopitelně i důkladně zapracujte do země. Vyhněte se však místům, kde chcete pěstovat cibuli a zeleninu, jako je mrkev a česnek. Těmto druhům svědčí spíše kompost než hnůj.

Zelená rajčata

Po internetu koluje spousta obrázků, kdy ještě nyní pěstitelé sklízejí poslední plody. Jestliže vám však zůstalo na keřících i několik zelených rajčat, bez obav je posbírejte také. Postačí jim jen malá dávka slunečního záření a dorazí. Ideálně tedy uděláte, pokud je položíte na okenní parapet. Za několik dnů zčervenají.

Případně můžete zelená rajčata i zpracovat a zavařit. Nezralé plody dobře povařte a umelte. Přidejte pepř, sůl a olivový olej. Dejte do sklenic a zavařte. Nechte alespoň týden uležet a pak můžete začít zpracovávat. Tepelně zpracovaná zelená rajčata jsou vynikající přílohou k masitým pokrmům. Je však i mnoho dalších způsobů, jak uklidit poslední zeleninu ze zahrady.

Více světla pro rostliny

Vše, co přenesete ze zahrady nebo balkonu domů, potřebuje i nadále dostatek přímého světla. Určitě na to nezapomínejte a rostliny rozmístěte do nejsvětlejších částí bytu. Stát se může i to, že se v některém truhlíku po přechodu domů objeví plíseň. V takovém případě je nutné neodkládat přesazení rostliny. A zároveň znečištěný truhlík nebo květináč důkladně vydezinfikovat, aby se spory plísně nešířily dále. I přesazovat byste měli v takovém případě výhradně v rukavicích.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu