Klima dveře si poradí s vlhkem i chladem. Hodí se do ložnice, koupelny i do sklepa

Klima úprava nejde na první pohled nijak vidět
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
31. prosince 2018 14:38 / Depositphotos
  0   0
Životnost dveří určuje mnoho aspektů, mimo jiné i kolísání vlhkosti a teplot. A nemusí jít o extra velké výkyvy, už zdánlivě zanedbatelné kolísání vlhkosti a teplot může mít na dveře neblahý vliv. Řešení je přitom docela jednoduché.

Zvláště vyšší rozdíly mezi oddělovanými prostory ústí v pronikání vlhkosti do těla dveří a končí různými deformacemi. Tomu lze přitom docela snadno zabránit, a to takzvanou klima úpravou dveří.

Klima úprava

Klima úprava dveří spočívá ve speciální konstrukci a volbě výplně, které brání průniku vlhkosti dovnitř a potlačují negativní vliv rozdílu teplot na vnitřní a vnější straně dveří. Díky tomu nedochází k nežádoucím deformacím, prohýbání a kroucení dveří.

Tato speciální úprava zajistí dveřím mnohem vyšší životnost v prostředích s výraznými výkyvy teploty a vysokou vlhkostí vzduchu. Navíc poskytuje mnohem lepší izolační vlastnosti. A tím pádem i prostor pro úspory na energiích.

Do sklepa i do ložnice

Abyste využili klima dveře, nemusíte mít v bytě zrovna tropický skleník. Významný teplotní rozdíl představuje i oddělení takových místností, jako je obývák (typicky nejteplejší) a ložnice (typicky nejchladnější obytná místnost). Výborně se osvědčují i coby dveře do koupelny, spižírny a sklepa, při oddělování odvětrávaných chodeb, komor a schodiště a v energeticky pasivních domech. Obecně se klima úprava hodí pro přechody:

  • mezi vytápěným a nevytápěným prostorem
  • mezi částmi obytnými a technickými (kotelny, dílny, strojovny)
  • mezi bytem a místnostmi se zvýšenou vlhkostí (prádelny, sušárny, sklepy)

Výhody klima úpravy

Klima úprava dveří skýtá řadu výhod. Takto ošetřené dveře jsou vysoce odolné vůči vlhkosti a výkyvu teplot. Oceníte i úspory plynoucí nejen z jejich odolnosti a vyšší životnosti, ale hlavně z tepelně-izolačních vlastností. Vzhledem k tomu, že je můžete dát prakticky kamkoliv, vyvarujete se situace, že vám dveře rychle zchátrají. O tom, jak změřit a vybrat dveře, jsme psali zde.

Není klima jako klima

Existuje několik tříd klima úprav a každá se hodí do trochu jiného prostředí.

Klima I

Tato třída je vhodná pro oddělení mírně chladnějších prostor – např. ložnice. Rozdíl teplot mezi jednotlivými místnostmi by měl být maximálně do 5 °C a rozdíl relativní vlhkosti do 20 %.

Klima II

Je vhodná pro střední rozdíly teplot – např. pro dveře z chodby či z verandy, ale i pro dveře v koupelnách nebo toaletách, a také v temperovaných místnostech. Rozdíl teplot by měl být do 10 °C a rozdíl relativní vlhkosti do 35 %. Dveře s touto úpravou je nutno osadit do obložkové nebo do ocelové zárubně.

Klima III

Dveře s touto třídou úpravy jsou vhodné tam, kde vznikají vysoké rozdíly teplot a vlhkostí. Tedy tam, kde je rozdíl teplot do 20 °C a rozdíl relativní vlhkosti do 50 %. I tento typ dveří je nutné osadit do ocelové zárubně.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Koupání a šnorchlování v cenotech: Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu