Zvládáte komunikaci s kočkou? Když víte, jak na to, je to hračka

 Mazlíčci 
26. dubna 2019 15:47 / Monika Thomsonová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Mít doma kočičího společníka je k nezaplacení Shutterstock
Kočky jsou zvláštní stvoření, které dokáží překvapit svou náladovostí. Jeden den se tulí a považují vás za nejlepší kamarády a za pár hodin na vás prskají a dělají, že neexistujete. Co nám chtějí kočky svým chováním naznačit?

Mít doma kočičího společníka je k nezaplacení. Někdy ale můžeme být trochu na rozpacích z kočičího chování. Pojďme podívat na to, co nám chtějí naše kočky svým chováním naznačit. Snad je pak lépe pochopíme.

Kočičí masírování

Stalo se vám už, že vás kočka "masírovala"? Sedíc na vás střídavě tlačila tlapkami vaše břicho či nohy? Když se kočky narodí, jejich základním instinktem je mačkání v oblasti bradavek při sání mateřského mléka, a to z důvodu, aby stimulovaly matčino tělo. Toto chování zůstává kočkám i v dospělosti. Odborníci tvrdí, že kočky praktikují tyto pohyby, když jsou šťastné, nebo se snaží uvolnit stres.

Narážení a otírání se hlavou

Kočky to dělají pořád. Přistoupí k vám a otírají si hlavu o vaše nohy. Experti tvrdí, že vás chtějí prostě pozdravit. Toto gesto rovněž naznačuje, že vám důvěřují a cítí se s vámi v bezpečí. Pokud se otírají o jiné předměty, přenášejí feromony ze svého těla a označují si objekt za důvěryhodný a bezpečný.

Ňuchání obličeje

I vaše kočka vás ráda očichává? Váš nos, tvář, vlasy, dech? Každý člověk má svůj specifický pach. Kočka se snaží ujistit, že jste to vy, koho zná a komu důvěřuje a může být tedy uvolněná a klidná.

Honička po domě

Přistihli jste svou kočku, jak skáče leopardí rychlostí z jednoho křesla na druhé? Kočky mají hodně energie a od přírody jsou zvyklé lovit. Ale zavřeny v bytě tuto možnost nemají. Pokud vaše kočka často divoce běhá, zkuste si s ní více hrát a pomoci jí vybít energii.

Mňoukání

Pokud kočka jemně mňouká, snaží se s vámi komunikovat, pozdravit vás a vyžaduje vaši pozornost. Když však kočka mňouká nahlas a silně, většinou to znamená, že je hladová a chce, abyste jí naplnili misku jejím oblíbeným jídlem.

Intenzivní mňoukání může také znamenat, že je kočka někde zaklíněna a volá o pomoc, případně ji něco bolí, nebo se cítí sama. Pokud nepřestává mňoukat, měli byste vyhledat veterináře. Kočka také mňoukáním může projevovat podráždění a hněv. Nízká tónina a déle trvající mňoukání může také znamenat: "Držte se ode mě dál, možná zaútočím."

Útok na chodidla

Sedíte na gauči nebo si jdete pro čokoládu do kuchyně a najednou vaše kočka odněkud vyskočí na vaše chodidla? Nebojte se, není to forma agrese. Chce si jen hrát a procvičuje si skákání a útočení. Když se kočka nudí, hledá věci, se kterými by si hrála. Pokud chcete, aby kočka nechala vaše chodidla na pokoji, snažte se ji zaujmout hračkou.

Stání na zadních nohách

Může to vypadat směšně, když se vaše kočka postaví na zadní nohy. Pokud se kočka setká s predátorem ve volné přírodě, postaví se na zadní nohy, aby vypadala větší. Pokud vaše kočka stojí na zadních nohách, je lepší se stáhnout zpět a zbytečně ji nedráždit. 

Dárky

Kočky nosí svým koťatům jídlo. Pokud vám kočka něco přináší, naučila se to od své mámy. Tímto chováním vás kočka bere jako člena své skupiny, vyjadřuje vám dík a vyžaduje pozornost. Nezřídka se stává, že vám kočka přinese mrtvou myšku. 

Kočky jsou moudrá, bystrá, ale mazaná stvoření. Milují mazlení, škrábání na zádech a hry, ale jen tehdy, když mají náladu. Svým tělem a popsaným chováním nám naznačují, co potřebují, jak se cítí a co jim vadí. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...