Naučte svého papouška mluvit. Chce to jen trpělivost a čas

Rozmluvit lze velkou část druhů papoušků
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
25. dubna 2019 13:43 / Depositphotos
  0   0
Pořídili jste si papouška a chtěli byste jej naučit mluvit? Jde to, stačí jen vědět, jaký druh je pro mluvení vhodný a kdy je ta nejlepší doba.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že ne každého papouška můžete naučit bezpečně mluvit. Některé druhy toho nejsou schopné i kdybyste se stavěli před papouškem na hlavu. Nejlepším řečníkem je loskuták posvátný, avšak jeho chov není až tak jednoduchý. Dobře se naučí mluvit také kakadu, korela nebo třeba papoušek Žako. A rozmluvit můžete také andulku. Ovšem jak kterou. Zatímco jedna se naučí nepřeberný repertoár slovíček, z druhé dostanete sotva její jméno. Více učenlivější jsou spíše samečci, ale i některé samičky jsou velmi nadané.

Čím dříve, tím lépe

Toto pravidlo platí také u papoušků. Pokud chcete, aby se naučil mluvit, začnět s tím už ve chvíli, kdy si jej přinesete domů a procházíte tzv. sbližovací fází. Několikrát denně na něj mluvte, aby si zvyknul na váš hlas a držte obličej v jeho blízkosti. Papoušek napodobuje vaše slova, ale i ohýbání jazyku pokud dobře vyslovujete, vaši intonaci a mnohdy i vaše pohyby. 

Snadnější samohlásky

Říkejte papouškovi jednoduchá slova jako “Ahoj” a sledujte papouškovy reakce. Nejlépe se papouškům vyslovují slova se samohláskami e, i, u, při dalším učení pak písmena a, o. Dobré je při tréninku spojit papouškovi některá slova s některými úkony. Například, pokud vám sedí na ruce, zkuste opakovat “Nahoru” a zvedat přitom ruku s papouškem. 

Zkuste to s hvízdáním

Pokud papoušek nemluví, nevěšte hlavu. Zkuste to třeba s hvízdáním. Mnozí papoušci dříve, než se naučí slova opakovat, začnou pískat melodii, vydávat zvuk zvonícího budíku, vrzajících dveří, nebo zvonění mobilu. Navíc, počítejte s tím, že od některých papoušků nemůžete očekávat řečnické výkony. 

Učení hrou

U papoušků je to jako s dětmi. Pokud se něco učí, nejlépe jim k tomu poslouží hra. Takže udělejte z učení papouškovi hru a nezpomeňte na pochvalu a také odměnit v podobě pamlsku pro papouška. Nemusí jít vždy nutně o semínka. Papoušci milují také ovoce a další dobroty, o kterých jsme psali zde.

Opakování je matka moudrosti

Ideální doba na učení je večer, když se pták zklidní a je ochoten naslouchat před spaním to, co mu povídáte. Přes den pak papouška vezměte na ruku a několikrát slovíčko zopakujte. Jestli chcete, aby papoušek pronášel slova v určitou dobu, musíte je také tak používat. Ráno papouška pozdravíte dobrý den, večer mu řeknete dobrou noc, když budete odcházet z domu zavoláte ahoj, při krmení vyslovíte semínka, piškot, mňamka apod. 

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu