Zelené střechy nejsou jen na okrasu. Zlepšují prostředí a zvlhčují okolí

 Dům 
14. srpna 2019 17:11 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zelená střecha se hodí i na malou chatu Depositphotos
Demonstrací za lepší klima neustále přibývá, ať už se zapojují školáci nebo rodiče s dětmi. Téma ovzduší se začíná dostávat do popředí a pozornost mu věnují i politici. Jednou z možností, jak můžete zlepšit klima i vy, je zelená střecha na domě. Nejen, že je hezká na pohled, ale funguje jako přírodní klimatizace a ochlazuje a zvlhčuje okolní vzduch.

Zelené střechy zažívají v posledních letech rozmach. Objevují se na velkých budovách, panelových domech, rodinných domech, ale i na menších chatkách. Využívají je různé organizace, dávají si je obyčejní lidé. A mohou na ně dostat i dotace. Zatímco dříve je lidé volili spíš jako estetický prvek, nyní už dbají i na jejich funkčnost.

Rozpálené ulice

Spásou mohou být zelené střechy pro města, kde je málo zeleně, naopak jsou tam velké betonové plochy, které nenabízejí žádný stín. Pohyb v rozpálených ulicích, které nemá co ochladit, je potom o to složitější.

Zelenou střechu si dnes ale může dovolit i obyčejný člověk s rodinným domem. Zelená střecha přispívá k tepelnému komfortu, zadržuje srážkovou vodu, okysličuje a ochlazuje okolí. Musíte ale myslet na několik podstatných věcí.

Jednou z nich je vlhkost. Bývá největším nepřítelem konstrukce střechy. Způsobuje výskyt dřevokazných hub v konstrukci krovu a plesnivění tepelné izolace, což zhoršuje její vlastnosti. Vzniklá plíseň potom ohrožuje i zdraví obyvatel v domě.

Musíte tak pamatovat na odvětrávání, což je odvádění vnější vlhkosti, která pronikne střešní krytinou, ale také na odvádění vnitřní vlhkosti. Potom musíte vyrovnat rozdíl v teplotě. Nutné je také odvádět teplo nahromaděné ve střeše ze slunečního záření. Myslete také na funkčnost hydroizolace, protože má největší vliv na životnost střechy.

I starší dům

Na starší dům můžete například využít extenzivní zelenou střechu, kterou tvoří ochranná a drenážní fólie, minerální substrát a rozchodníkový koberec. Extenzivní skladba s minerálním substrátem a rozchodníky je lehká a vhodná i pro rekonstrukce.

Při realizaci zelené střechy je stejný postup jako při rekonstrukci střechy. Odstraní se původní střecha. Doplní se tepelné izolace. Přes předem připravené otvory lze do prostoru pod plné podbití aplikovat foukanou minerální izolaci. Plocha podbití se opatří hydroizolací odolnou proti prorůstání kořenů, na ni se pak položí systém zelené střechy. O foukané izolaci jsme psali zde.

Vhodné rozchodníky

Extenzivní střechu s rozchodníky lze použít jak pro rekonstrukce, tak i pro novostavbu. Montáž je rychlá, a ve většině případů nepotrvá déle než jeden den. Zazelenat díky ní můžete domy s plochou střechou nebo i střechu s nízkým sklonem.

Rozchodníky jsou vhodné kvůli horkému počasí a malé tloušťce substrátu. Mnoho rozchodníků totiž pochází ze suchého prostředí, proto dokážou udržet vodu. Mají také mělké kořeny, takže jim stačí pár centimetrů substrátu. Navíc je málo napadají choroby a škodlivý hmyz, nevyžadují ani přílišnou péči.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu