Dřevěné nádobí vám vydrží mnohem déle při dodržení těchto 4 bodů

 Ostatní 
14. listopadu 2019 18:08 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dřevěné nádobí vám při správné péči bude sloužit dlouho Depositphotos
Dřevěné nádobí a náčiní si i přes rozmach nových materiálů stále drží svou pozici prakticky ve všech kuchyních. Vedle mnoha kladů má i své zápory, ale ty jsou buď zanedbatelné nebo snadno eliminovatelné. Platí to hlavně v oblasti péče o dřevěné nádobí. Pokud dodržujete několik jednoduchých zásad, budou vám dřevěné pomůcky v kuchyni dobře sloužit po mnoho let.

Dřevěné vařečky, prkénka, misky a mísy, paličky na maso, nože a další náčiní s dřevěnými násadami vám mohou sloužit dlouhá léta. Nejčastější příčinou toho, že skončí v popelnici nebo kamnech, je špatná údržba. Pojďte se s námi podívat, co můžete udělat, aby vám vydrželo co nejdéle v původním tvaru a s původními vlastnostmi.

Nepřítel číslo 1 - voda

Dřevo je skvělý materiál, ale pochopitelně se nemá rádo s vodou. I když je kuchyňské náčiní či nádobí často povrchově upraveno, například lakováním, dlouhodobé zanedbávání péče by mohlo vést k jeho zničení. První velkou chybou je, když například vařečky, prkénka a další necháváte dlouho odmáčet, často i přes noc. Voda narušuje strukturu dřeva, to se může začít klížit či kroutit. I když se to nestane hned napoprvé, časem byste mohli splakat nad výdělkem.

Nepřítel číslo 2 - myčka

I když bývá občas u dřevěného náčiní či nádobí uvedeno, že je vhodné do myčky, raději na ni zapomeňte a umývejte je v ruce. Agresivní čisticí prostředky a soli, dlouhodobé působení horké vody a páry může časem vést k poškození dřevěných částí nebo celého výrobku. Objevit se mohou praskliny, prkénka se kroutí a prohýbají, podobně jako již při výše zmíněném odmáčení. Jaké další nádobí není vhodné do myčky se dočtete zde. Nejlepší je, pokud vše ihned umyjete. Stačí horká voda a trocha běžného čisticího prostředku. Dobře opláchněte vlažnou vodou a pokud možno ihned osušte utěrkou.

Nepřítel číslo 3 - vůně a pachy

Může se stát, především u prkének, že po nějaké době nebo po krájení něčeho aromatického mohou zůstat i po mytí nepříjemně cítit. V tom případě stačí sáhnout po kuchyňském všeumělovi – octu. Povrch umytého náčiní lehce přetřete octovým roztokem, nechejte chvíli působit, opláchněte čistou vodou a osušte nebo nechejte odkapat. Pokud zápach nezmizí ihned, zopakujte octovou očistu, tentokrát se silnější koncentrací. Podobnou službu vám poskytne také citronová šťáva nebo citronka.

Nepřítel číslo 4 – zanedbaná péče

Mytím péče o dřevěné nádobí nekončí. Občas je vhodné všemu dřevěnému v kuchyni poskytnout olejovou péči. Stačí několik kapek běžného stolního oleje nebo sádla, které si rozetřete v dlaních nebo nanesete na papírovou utěrku a promnete či přetřete násady, vařečky, prkénka a vše ostatní. Po chvíli působení setřete případný nevsáknutý tuk papírovými utěrkami.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

Škoda Scala: Praktická stylovka