Připravte své truhlíky a květináče na jaro. Dodejte jim nový šmrnc

Hezké květináče znásobí celkový dojem
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
31. ledna 2020 13:02 / Internet
  8   0
Už to nebude trvat dlouho, než začnou teploty příjemně stoupat a o slovo se s plnou silou přihlásí jaro. Kdo si rád zdobí venkovní parapety, balkony, terasy či zahradu truhlíky a květináči, měl by právě teď popřemýšlet, zda by si nezasloužily trochu přikrášlit. Pro potěchu oka si samozřejmě můžete ozdobit i květináče či truhlíky, ve kterých pěstujete rostliny v domácnosti.

Nádoby, pokud nejsou nové, nemusíte na dekorování nijak zvlášť připravovat, stačí je důkladně očistit od hrubých nečistot, omýt mýdlovou vodou a osušit. Ovšem u starších kusů budete nejspíše muset zabojovat s usazeninami.

Jak se zbavit usazenin

Často se v jejich spodní části, které stojí v podmisce, tvoří vápenaté usazeniny, se kterými si docela úspěšně poradí octová voda. Do větší nádoby, například lavoru, nalijte vodu a přimíchejte obyčejný ocet. Květináče v nich nechejte nějakou dobu stát, ty větší několikrát navlhčete, usazeniny by měly povolit. Pomoci si můžete i kartáčem nebo rýžákem.

Pásky, šňůrky, mašličky

Nejjednodušším způsobem zdobení je olepení květináčů dekoračními izolepami nebo páskami, které připevníte vhodným lepidlem. Hezky a přírodně vypadá, když květináč potřete lepidlem a omotáte balicím provázkem nebo lýkovým motouzem. Děti bude bavit i omotávání různými barevnými tkaničkami, šňůrkami či zdobení stužkami a mašlemi. Čtěte také: Neutrácejte za drahé samozavlažovací květináče, vyrobte si je doma.

Polepte si podle přání

Šikovnými pomocníky pro dekorování jsou lepidla, silikon či tavná pistole. Díky nim můžete nádoby ozdobit téměř čímkoliv. Nabízí se drobné kamínky, korálky, mušličky, kousky kůry, na kolečka nařezané korkové špunty a troufnete-li si, můžete se pustit i do mozaiky. Ta ovšem není vhodná na plastové nádoby, jelikož by sklíčka s největší pravděpodobností časem odpadávala. Jelikož pravděpodobně nepolepíte dokonale celou plochu, myslete na to před započetím práce a nádobu natřete barvou vhodného typu a odstínu.

Květináče jako malované

Jestli se rozhodnete pro malování, je důležité správně zvolit typ barvy. Na každý materiál se hodí jiná, aby se časem nezačaly odlupovat. Rádi vám poradí v prodejnách barev a laků, výtvarných potřeb nebo hobby marketech. Vytvářet můžete různé abstraktní obrazce, geometrické tvary, veselé tváře, zvířata - prostě cokoliv vás napadne.

Výhodné však je si obrysy nejprve načrtnout tužkou a teprve poté se pustit do díla. Pozornost věnujte i samotným odstínům. Pro nádoby, které budou na přímém slunci, jsou lepší světlejší odstíny, tmavé by mohly způsobit nežádoucí zahřívání zeminy a schnutí kořenového balu.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Země není výjimečná. V oblacích prachu vytvářejících planety byly nalezeny stavební kameny pro život

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu