Nezapomínejte správně větrat i v zimě, předejdete vzniku plísní

 Dům 
31. ledna 2020 12:10 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Takový pohled nemá nikdo rád Depositphotos
Určitě to zažil každý z vás, zvlášť v zimních měsících. Ráno vstanete, odtáhnete žaluzie a ejhle, na spodní straně oken vás vítá několikacentimetrový pás kapek. V tomto období je na vině velký rozdíl mezi vnitřními a venkovními teplotami, kvůli čemuž se na chladných sklech kondenzují vodní páry ze vzduchu v místnosti.

Zkondenzovaná voda pak většinou stéká po rámu dolů na okenní parapet nebo přímo na zeď, kde se často začne tvořit zdraví nebezpečná plíseň.

Litry vody ve vzduchu

Rosení oken je zcela běžný fyzikální jev, ke kterému významně přispíváme i my lidé. Každý člověk za den vydechne asi tři litry vody, což při počtu pěti členů domácnosti není rozhodně málo. A když si k tomu připočteme, že v kuchyni vaříme, v pokoji sušíme prádlo a v koupelně se někdo sprchuje, na vysokou vlhkost a zarosená okna je pěkně zaděláno.

Vyměňte vzduch

Základem je proto intenzivní větrání několikrát za den. Jakmile vstanete, otevřete dokořán okno a nechte klidně několik minut proudit chladný vzduch dovnitř. Pokud tento krok v přibližně pětiminutových intervalech zopakujete klidně pětkrát denně, významně snížíte ve větrané místnosti vlhkost, čímž zamezíte vzniku plísní.

Intenzivně, nikoli pořád

Naopak se vyhněte tomu, že budete mít po celý den otevřenou ventilačku, abyste větrali průběžně. Tento způsob je tím nejhorším, který můžete zvolit.

Jednak vám bude unikat teplo, takže budete mít v místnosti chladno a topení nakonec vychází vniveč, a také bytem začne proudit vysoká vlhkost, která venku panuje. Výsledný efekt tak bude zcela opačný.

Vzduch musí proudit

Zaroseným oknům také pomůžete, pokud před nimi nebudou stát různé překážky a bude k nim moci průběžně proudit vzduch. Co nejvíce proto od rámů odsuňte květináče, schovejte alespoň na čas různé dekorace a sundejte z oken záclony.

Také okenní žaluzie, které se přímo dotýkají skleněných tabulí, mějte trvale vysunuty alespoň dva centimetry nad spodním rámem okna. A pokud v této mezeře vznikne rosa, klidně ji setřete papírovými utěrkami.

Také byste měli prozatím odložit celkové umývání oken. To má smysl až tehdy, kdy teploty vystoupají nad pět stupňů Celsia. Do té doby si alespoň můžete nastudovat, jaké fígly vám při této činnosti pomohou. Více naleznete v našem článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

Ranní škrábání zmzlého skla na autě může způsobit škody. Existuje lepší a rychlejší způsob

Zavřít reklamu